Ndahet nga jeta regjisori i ‘Beatles Anthology’

Muzikantët dhe aktorët kanë nderuar regjisorin fitues të Grammy, Geoff Wonfor, i cili ka vdekur në moshën 73-vjeçare, shkruan BBC.

Veprat e regjisorit të lindur në Newcastle përfshinin serialin Beatles Anthology, shfaqjen pop të viteve ’80 The Tube dhe videoklipin Band Aid 20 në 2004.

Miku i tij i ngushtë dhe muzikanti Ray Laidlaw e përshkroi atë si një “njeri të popullit” dhe një “talent të jashtëzakonshëm”.

Advertisements

Prezantuesja Denise Welch vlerësoi Wonfor si një “baba, gjysh dhe mik i mrekullueshëm” dhe një “Titan Veri-Lindor”.

Laidlaw, nga grupi Lindisfarne, tha se ai e njihte Wonfor-in që kur ishin në fillim të të 20-tave dhe regjisori ishte një “frymëzim i mahnitshëm” për të.

“Ai kishte një dëshirë të mahnitshme për jetën dhe ishte një djalë i mrekullueshëm” i tha ai BBC Look North.

“Ai ishte kaq kreativ dhe njerëzor… do të ishte shumë më i lumtur të ishte me ekipin në pijetore.”