Murinjo: Premier Liga po bëhet shumë mbrojtëse

19

Hoze Murinjo mund të jetë më i lumtur me skuadrën e tij në fillim të sezonit, pasi Mançester Junajtedi ka praktikisht në ndeshjet e tij vetëm fitore. Në Premier Ligë ai është i pamposhtur pas pesë javësh, me katër fitore dhe një barazim, i cili vlen të jetë më i ftohtë me Mançester Siti. Çuditërisht, të dyja ekipet ndajnë numrat: 13 pikë, 16 gola në favor dhe 2 kundër. Ky numër pikësh e ka entuziazmuar portugezin, i cili ka folur pasi e ka mundur Evertonin 4-0. “Ata u përpoqën të sulmonin më shumë, por na dhanë më tepër hapësirë”, – tha trajneri i “Djajve të Kuq”.

Në konferencën për shtyp, pas ndeshjes, Murinjo analizoi stilin aktual të lojës së Premier Ligë. “Unë mendoj se Premier Liga po bëhet shumë mbrojtëse. Disa skuadra po përpiqen të luajnë me pesë lojtarë mbas, me dy ose tre në mes, nganjëherë katër. Në disa skuadra luhet nën të njëjtin sistem për të përfunduar loja 0-0, ose 1-0.” Për momentin, asnjë mbrojtës nuk ka qenë në gjendje të ndalojë pengesën e nxehtë të Mançester J., që ka deri në 4 lojtarë në listën e shënuesve më të mirë në Premier Ligë: Lukaku (5), Martial (3), Rashford (2), Pogba (2).

 

 

Comments are closed.