Misteri i 62 trëndafilave që Maradona la në varrin e basketbollistit kroat (VIDEO)

75

Diego Armando Maradona ishte futbollisti më i mirë në botë prej të gjitha kohërave, dhe pa asnjë dyshim gjatë viteve tetëdhjetë dhe fillimit të viteve nëntëdhjetë të shekullit të 20-të.

Por, argjentinasi gjenial ishte gjithashtu një tifoz i shkëlqyeshëm i sportit, përveç futbollit, ai e donte më shumë basketbollin dhe atletikën dhe admironte emra si Shekil O’Neill dhe Sergei Bupka, raporton Syri.net, përcjellë gazeta KOHA.

Një nga favoritët e basketbollit të Diegos ishte legjendari Drazen Petrovic, i cili drejtoi fushat e basketbollit në të njëjtën kohë.

Drazen vdiq në një aksident automobilistik në 1993, dhe Maradona vizitoi varrin e tij dhe hoqi fanellën e Argjentinës duke e varrosur mbi varrin e tij. E pos kësaj aty la edhe 62 trëndafila. Simbolikën e luleve, ai shpjegoi më vonë:

Një nga lojërat më të mira të basketbollit që Diego ndoqi ishte loja e paharrueshme e Drazen në fanellën e Real Madrid kundër Snyder, në Kupën e Fituesve të Kupës kur ai shënoi 62 pikë.