Miss World Somalia, konkurrentja e parë me hixhab në historinë e konkursit (FOTO)

Kur ajo i tha familjes së saj se do të ishte Miss Somalia e parë dhe do të merrte pjesë në Miss World 2021, ajo thotë se nëna e saj ishte aq e habitur sa nuk e besonte

Miss World Somalia, Khadija Omar, lindi dhe u rrit në kampin e refugjatëve Hagadera në Nairobi, përpara se të transferohej në Kanada në vitin 2010. Studentja e psikologjisë dhe grimerja, e cila është vajza e madhe e një familjeje pesë anëtarëshe, ka bërë një rrugë të gjatë që atëherë. Sot, ajo është konkurrentja e parë Miss World me hixhabi dhe Miss Somalia e parë. Një nga modelet e saj më të mëdha në jetë është nëna e saj, e cila është gjithmonë “vetja”, thotë Omar për The National. “Një model tjetër për mua janë vajzat hixhabi që janë bërë të mëdha vitet e fundit, si Halima Aden”, thotë ajo. “Nëse ajo mund ta bëjë, unë mund ta bëj gjithashtu.”Modelja somalezo-amerikane Aden bëri histori në vitin 2016 kur u bë gruaja e parë me hixhabi që hyri në Miss Minesota në SHBA. Por Omar, e cila ka 50,000 ndjekës në Instagram dhe shumë më tepër, ka një pasion të madh për spektaklin dhe ka shkuar një më mirë se idhulli i saj me titullin e saj në Miss World.

Kur ajo i tha familjes së saj se do të ishte Miss Somalia e parë dhe do të merrte pjesë në Miss World 2021, ajo thotë se nëna e saj ishte aq e habitur sa nuk e besonte.“Familja ime gjithmonë e dinte që unë i doja konkurset sepse po flisja për të për pesë vjet”, thotë ajo. “Jam vërtet i lumtur sepse është diçka që gjithmonë kam ëndërruar ta bëj”. Sidoqoftë, entuziazmi i saj nuk mund t’i qetësonte nervat e saj. “Isha i frikësuar sepse mendoja se nuk isha e përgatitur si vajzat e tjera, sepse ka vajza që kanë vite që stërviten për ta bërë këtë.

Advertisements

“Unë thashë, ‘Unë e di se kush jam, e di se çfarë përfaqësoj, kështu që duhet të shkoj atje dhe të jem unë dhe do të jetë e mrekullueshme’”.Një faktor kryesor motivues për Omarin është krenaria e saj për vendin e saj. “Dua të sigurohem që i përfaqësoj njerëzit e mi siç duhet dhe se i bëj ata krenarë dhe të bëj më të mirën time”. Megjithatë, finalet e Miss World nuk kanë qenë pa drama, pasi ato u shtynë për në 16 mars nga dhjetori pasi u zbuluan disa infeksione Covid-19 gjatë raundeve paraprake të konkursit. Pasi Miss World të përfundojë, ajo planifikon të fillojë një markë make-up të quajtur K Amani dhe një organizatë për të ndihmuar vajzat e reja në Somali.“Make-up-i ka qenë diçka me të cilën kam qenë gjithmonë”, thotë ajo.Marka e saj, e cila u frymëzua nga mungesa e diversitetit të ngjyrës në industrinë e make-up-it, do ta ndihmojë, siç thotë ajo, t’i kthejë komunitetit të saj.“Ishte e vështirë të gjeje themele që ishin mjaft të pigmentuara për tonin e lëkurës sonë.“Duke ardhur nga një kamp refugjatësh, kur isha i ri e dija gjithmonë se doja të kthehesha dhe të ndihmoja në një farë mënyre”.