Ministri bullgar Karakaçanov në vetizolim për shkak të kontaktit me të infektuar me koronavirus

14

Sofje, 20 tetor – Ministri bullgar i Mbrojtjes, Krasimir Karakaçanov tashmë dy ditë është në vetizolim, pasi u bë e ditur se komandanti i Forcave ajrore bullgare, gjenerali Dimitar Petrov është infektuar me koronavirus.

Ministria e Mbrojtjes informon se Karakaçanovi dje bëri test PCR, rezultati i të cilit ka qenë negativ. Një test i dytë është planifikuar për sot dhe nëse është negativ, atëherë Karakaçanov do të dalë nga izolimi i vetë imponuar.

Me shefin e emëruar së fundmi të FAB, javën e kaluar në kontakt ishte edhe presidenti bullgar, Rumen Radev, për të cilën arsye ai e shtyu vizitën e planifikuar për sot në Estoni.