“Miami Beach”, porta e Amerikës, mes artit, plazheve e muzikës (FOTO)

Aventurierët mund të eksplorojnë lagjet më të bukura dhe qoshet më të bukura të këtij qyteti interesant

Në bregun jug-lindor të Floridës është Miami Beach, një destinacion popullor për ekstravagancën, argëtimin dhe atmosferën e Karaibeve. Ekipi i grave ka shkuar për të zbuluar qoshet më interesante të qytetit, duke përfshirë artin, pazaret dhe klubet e modës. Secili qark ka veçoritë e veta dhe u ofron turistëve skenarë shumë të ndryshëm.

‘South Beach’ prek me jetën në çdo kohë të ditës ose të natës, me hotelet e tij luksoze dhe restorantet e njohura që garantojnë një përvojë kuzhinale të standardit më të lartë. Kjo është gjithashtu zona e frekuentuar nga të famshëm që popullojnë festat më ekskluzive. ‘Ocean Drive’ është zemra e ‘South Beach’, një nga rrugët më të famshme në Shtetet e Bashkuara, një seri e pafund e makinave të cilësisë së mirë, shitësve të rrugëve, turistëve dhe ndërtesave të art deco. Ja pse Miami Beach është gjithashtu art dhe është e qartë, duke ecur në distric historik të Art Deco, një nga zonat më të mëdha të Shteteve të Bashkuara të përfshira në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike.

Të gjitha hotelet kanë të përbashkët karakteristikat e përcaktuara mirë: mure të lakuara, kornizat e rrumbullakosura, dritaret e hapura dhe pjesët e xhamit për të lejuar që drita të depërtojë nga jashtë. Ajo që e bën art dekon e këtij qyteti aq të veçantë dhe aq të vlerësuar nga turistët nga e gjithë bota është mënyra në të cilën bollëku tipik amerikan është i moderuar nga ndjenja e dekorit të epokës së xhazit.

Por Miami Beach është gjithashtu plazh dhe me klimë të butë gjatë gjithë vitit dhe kështu ekipi kishte mundësi për një relaksim të vogël dhe një vizitë në kullat e shpërndara përgjatë plazheve spektakolare të ‘South Beach’! Është një udhëkryq i vërtetë midis Karaibeve dhe Amerikës Latine dhe mund të nxirret nga disa lagje që mbajnë gjallë traditat Hispanike, si Havana e Vogël ose Litte Haiti; dhe kjo është kjo përzierje e përsosur që e bën qytetin kaq interesant qoftë ditën dhe qoftë natën! Muzika është një bashkim i vërtetë i zhanreve, nga raggae në salsa, nga hip hop te techno, deri në regaton popullor, një përzierje e angazhuar e tingujve me një ritëm sensual.

Çdo qoshe e këtij qyteti duket si grup i një filmi dhe ka shumë filma që janë xhiruar këtu, duke nisur me të famshmen ‘Scarface’ të Brian De Palma, që shenjtëroi talentin e Al Pacino, në komedinë ‘Tutti Pazzi për Mary’, me protagonisten e bukur Cameron Diaz.

Porta e Amerikës, Miami Beach është një shpërthim i jetës, artit dhe kulturës. Një destinacion i aftë të habitë dhe të magjepsë çdo lloj udhëtari.