Merkel: Gjermania inkurajon Serbinë që të vazhdojë reformat dhe rrugën e BE

21

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se Gjermania po inkurajon Serbinë të vazhdojë reformat dhe të mbështesë perspektivën evropiane të Serbisë.

Angela Merkel, në një konferencë të përbashkët shtypi me Aleksandar Vuçiç, tha se Gjermania ishte impresionuar me mënyrën se si po kalon Serbia reformat dhe vlerësoi punën për të luftuar korrupsionin.

“Unë e vlerësoj punën e Aleksandar Vuçiç dhe për sa i përket bashkëpunimit, është Ballkani Perëndimor dhe dua që suksesi në këtë biznes të mos jetë gjithmonë i thjeshtë”, tha Angela Merkel.

Ajo vuri në dukje se Gjermania dëshiron të mbështesë rrugën e Serbisë dhe më tej. Kancelarja shtoi se u arrit Marrëveshja mbi përmendoret e luftës dhe vendet e viktimave gjatë luftrave në territorin e Serbisë dhe Jugosllavisë.

“Unë jam gjithashtu i lumtur që çështja e kujtimeve të luftës është zgjidhur brenda bisedimeve të sotme, e cila është një pikë kyçe në marrëdhëniet e vendeve tona, dhe kjo është një dhuratë e paraqitur nga presidenti i Serbisë”, tha Merkel.

Comments are closed.