Mercedes zbulon një koncept futuristik të makinës elektrike që pretendon se mund të bëjë 466 milje me një karikim të vetëm!

Prodhuesi gjerman i automobilave Mercedes-Benz mendon se mund të heqë ankthin e distancës me makinën e tij të re konceptuale. Koncepti CLA Class, i debutuar në Panairin Ndërkombëtar të Motorëve në Mynih këtë javë, mund të përzënë 466 milje me një karikim të vetëm më shumë se makinat Tesla. Me gjatësi më shumë se 15 këmbë, sedani me katër dyer me emetime të ulëta ka gjithashtu dritare panoramike, çati xhami të shtrirë dhe drita me energji të ulët. Është bërë me materiale ‘më të qëndrueshme’ duke përfshirë pëlhurë të bazuar në bioteknologji, fibra bambuje dhe çelik dhe alumin me emetim të reduktuar.

Ndryshe nga prototipet e tjera nga kompania, Concept CLA Class është vendosur të hyjë në prodhim, në fund të vitit 2024 – por çmimi duhet të konfirmohet. Prodhuesi gjerman i makinave pretendon se makina e saj e re koncept ‘përzien estetikën me inxhinierinë mjeshtërore’.

“Klasa Concept CLA është pararendëse për një segment krejtësisht të ri tërësisht elektrik të automjeteve të nivelit fillestar në Mercedes-Benz”, tha CEO Ola Källenius. “Është frymëzuar nga një brez i blerësve të makinave që duan atë ndjesi të pagabueshme Mercedes-Benz, me më shumë veçori, rehati dhe siguri edhe më të madhe dhe teknologjinë më të avancuar”. Një faktor i madh që e shtyn publikun të mos blejë automjete elektrike (EV) është ‘ankthi i distancës’ – frika nga mospasja e ngarkesës së mjaftueshme për të arritur në një destinacion. Prandaj, shumë prodhues automjetesh duan t’u japin automjeteve të tyre një rreze sa më të madhe të jetë e mundur, duke instaluar një bateri më të madhe ose duke përmirësuar përbërjen kimike të baterisë.

Advertisements

Mënyra të tjera për të rritur diapazonin përfshijnë bërjen e formës së makinës më aerodinamike, përdorimin e materialeve të ndriçimit, ndryshimin e softuerit ose shtimin e ‘frenimit rigjenerues’ – kapjen e energjisë nga frenimi që përndryshe do të humbiste dhe përdorimin e saj për të rimbushur baterinë. Me një distancë prej 466 milje (750 kilometra), Concept CLA Class ka më shumë rreze se makinat elektrike tashmë në treg, duke përfshirë Model S dhe Model X nga kompania e Elon Musk Tesla.