Marca: Sa do të zgjasë Messi?

1

Brilanca e Messit duket se nuk ka afat skadimi. Ai e fitoi Topin e Artë për herë të parë në vitin 2009 dhe tani, dhjetë vjet më vonë, ai u shpërblye me këtë çmim për të gjashtën herë.

Një dekadë erdhi e shkoi dhe Lionel Messi ende mbetet ndër futbollistët më të mirë në botë, duke bërë që tifozët të mbesin duke menduar se edhe sa do ta shohin të preferuarin e tyre në këtë formë, shkruan Marca, transmeton Gazeta Express, përcjellë gazeta Koha.

Disa tifozë pretendojnë se ditët më të mirë të Messit tashmë janë në të kaluarën, por pastaj argjentinasi ia siguron fitoren Barcelonë me paraqitjet e tij vendimtare si ajo kundër Atletico Madridit të dielën dhe kritikët heshtin sërish.

Niveli i paraqitjeve të tij ka qenë mbresëlënës ndër vite, por Messi ka lënë të kuptohet se ai mund të vazhdojë edhe më tutje.

Vitet e 30-ta të Maradonës

Diego Maradona u largua nga Barcelona për t’u bërë “mbret i botës”. Ai e fitoi Kupën e Botës në vitin 2986 dhe i rrëmbeu zemrat e tifozëve në Napolit, duke i fituar dy tituj të Serisë A me ta.

Në vitet e 30-ta të jetës së tij, forma e tij filloi të binte dukshëm, megjithatë ai veçse e kishte fituar cilësimin si “Zot” në Argjentinë.

Në anën tjetër, rënia e formës të Johan Cruyffin filloi qysh në moshën 27-vjeçare të tij, pasi ai u shpërblye me Topin e Artë.

Pele, nga një tjetër galaksi

Pele e vazhdoi karrierën për më gjatë. Ai e fitoi titullin e Kupës së Botës për herë të parë në moshën 18-vjeçare, në vitin 1958. 12 vjet më vonë ai e fitoi këtë trofe për herë të tretë dhe pastaj filloi t’i binte forma.

Megjithatë, vitet e pensionimit ndryshojnë në sportet e tjera. Michael Jordan priti deri sa i mbushi 28 vjet për titullin e tij të parë të NBA, ndërsa titullin e fundit e fitoi në moshën 35-vjeçar.

Ndërsa, Roger Federeri 38-vjeçar, Rafael Nadali 33-vjeçar dhe Novak Djokovici 32-vjeçar janë ende liderë në botën e tenisit.

Comments are closed.