Maradona kthehet në postin e trajnerit të Gimnasias, 48 orë pasi dha dorëheqje

2

Diego Maradona do të qëndrojë në postin e trajnerit të klubin argjentinas të Superligës, Gimnasia y Esgrima La Plata, pasi e ka tërhequr vendimin e tij për të dhënë dorëheqje nga ky post.

Legjenda e Argjentinës dhe Napolit dha dorëheqje të martën, pas vetëm tetë ndeshjeje si trajner i Gimnasias, që përfunduan me tre fitore dhe pesë disfata, transmeton Gazeta Express, përcjellë gazeta Koha. Kontrata e Maradonas ishte e vlefshme deri në fund të sezonit të ligës, më 8 dhjetor, por ai u largua nga posti i tij me tre ndeshje të mbetura deri në fund.

Vendimi i 59-vjeçarit ishte i lumtur me presidentin e Gimnasias Gabriel Pellegrinon, njeriun i cili e bindi atë ta vazhdojë karrierën e tij si trajner, pasi që ai ishte tërhequr nga gara për rikandidim si president. Megjithatë, Maradona e ndërroi mendjen pasi iu bë e qartë se njerëzit që kanë kandiduar për postin e presidentit – votimi duhej të ishte bërë të shtunën, por u shty për 15 pikë – ishin pajtuar të punonin bashkë për të mirën e klubit.

“Unë dua t’i falënderoj tifozët dhe lojtarët sepse të gjithë bashkë e kemi arritur unitetin politik brenda klubit. Shpresoj se ata do ta mbajnë fjalën që ma dhanë për përforcime”, shkroi Maradona në Instagram.

Comments are closed.