Lukaku flet për jetën e palumtur në Angli

Sulmuesi i Interit, Romelu Lukaku, pranon se po mendon për pension të parakohshëm për shkak të problemeve të lëndimeve, ndërsa nuk ka hezituar të flasë për jetën në Angli dhe Itali.

Lukaku është i huazuar te Interi nga Chelsea dhe do të kthehet pas finales së Ligës së Kampionëve, pasi i përfundon huazimi njëvjeçar.

“Nuk isha më i lumtur në Angli. Doja diçka të re. Prandaj u largova. Doja diçka të re”, ka thënë Lukaku për sezonin e tij të parë me Interin në dokumentarin “Një për të gjithë”.

Advertisements

“Koka ime thjesht nuk ishte më aty. Nuk e ndjeja veten duke u zhvilluar si person. kisha mbaruar. Prandaj u largova nga Anglia, nuk isha i lumtur dhe nuk funksionoja dot”.

“Dhe më pas mendova, mirë, ku tani? Itali. E mbaj mend ditën kur nënshkrova për Interin. Unë zbrita, dhe njerëzit ishin aty, moti dhe ushqimi… Familja ime ishte mirë atje dhe mendova se kjo ishte ajo që dua, unë jam mirë”.

“E dija që në ditën e parë që do të bëheshim kampionë. Seancat stërvitore ishin aq… Të gjithë ishin duke shtyrë përpara. Unë kisha një makinë. Ndjeva se kisha shkuar në nivelin tjetër, që do të më ndihmonte për sezonin e ardhshëm”.

“Mendova se e bëmë, Romelu, ti e bëre vërtet. Ndonjëherë të duhet vetëm një moment i tillë në jetën tënde, të jesh biznesmen, mjek, artist. Shpresoj që të gjithë të kenë atë moment në jetën e tyre që ju mendoni mirë, ky është vendi ku unë dua të jem. Kjo ishte për mua kur mendova se jam mirë”.

“Mbaj mend që i tregova emocionet e mia në fushë për herë të parë. Emocione të vërteta gëzimi, super të lumtura”.

Për rikthimin e tij të lënduar në Inter këtë sezon, Lukaku zbuloi shqetësimet e tij për dëmtimet.

“Ajo që njerëzit nuk e dinë është se unë shqeva tendinat pas gjurit në gusht ndërsa stërvitesha për ndeshjen kundër Cremonese. Ishte hera e parë që qëndrova i lënduar për gjashtë muaj dhe nuk mund të luaja vërtet. Kjo më bëri vërtet të mendoj. Ndoshta më duhet të rehabilitohem më shumë, në mënyrë që të vazhdoj të luaj më gjatë”.

“Kjo është e keqja e fillimit të ri. Në një moment, ju duhet ta telefononi atë një ditë. Unë jam 30 vjeç këtë verë. Kanë kaluar 13 vjet. Disa lojtarë nuk bëjnë 13 vjet. Kam bërë 100 ndeshje, kam shënuar kaq shumë gola. Unë i kam bërë të gjitha këto gjëra”.

“Një nga partnerët e mi Eden, ka lëndime të ngjashme. E dua futbollin, por a është i mirë ky futboll për trupin? Dhe për shëndetin tuaj mendor? Ndoshta ato tre apo katër ditë në shtator do të më bëjnë mirë. Injeksione, trajtime për të vazhduar të luaj, i kam bërë të gjitha dhe pasojat i mbaj deri më sot. Më bën të mendoj”.

“E di që jam 102 kg dhe jam duke vrapuar gjatë gjithë kohës, më godasin dhe gjëra të tilla, por do të kthehem në stërvitje ditën tjetër. Mendoj, a duhet të heq diçka?”, përfundoi sulmuesi belg.