Lirim Zendeli, shqiptari që synon të garojë në Formula 1

22

Gazeta e njohur zvicërane “Blick” i ka kushtuar një artikull shqiptarit, Lirim Zendelit i cili garon në Formual 3, por që synon të garojë në Formula 1. Zendeli është 20 vjeç i lindur në Bochum. Prindërit e tij vijnë nga Shkupi i Maqedonisë Veriore.

“Unë e shoh veten si kampion në Formula 3, por edhe në Formula 1. Unë besoj se mund ta arrij këtë me mbështetjen e duhur. Do të ishte mirë sikur të isha shqiptari i parë që e bëra këtë”, ka thënë ai përcjellë gazeta Koha.

Hapi tjetër për të përmbushur ëndrrën e tij tani është ndërmarrë. Zendeli ka ndryshuar skuadrën që është më e mira brenda Formulës 3. Skuadra italiane e garave “Trident” ishte forca e katërt sezonin e kaluar, duke festuar fitoret dhe podiumet rregullisht vitet e fundit. Një ekip garash ku mund ta provoni veten.

Do të jetë sezoni i dytë i Formula 3 për Zendelin. Vitin e kaluar ai u bashkua me ekipin Charouz Racing, skuadrën e vogël nga Sauber. Ai doli dy herë me pikët si i teti dhe i shtati. Këtë vit ai dëshiron të renditet në mënyrë të konsiderueshme përpara.

Zendeli pasi nënshkroi kontratën këtë javë tha se “Jam shumë e lumtur që po vozis për Trident në vitin 2020. Jam i bindur që mund të arrijmë shumë rezultate shumë të mira dhe të japim gjithçka, në mënyrë që të sjellim disa trofe në selinë e ekipit në Milano”.

Zendeli zbuloi pasionin e tij për motorin në moshën 10 vjeç. Ai pati gjithashtu një takim me legjendën e Formula 1. “Ai kishte qenë modeli im gjatë gjithë karrierës time”, thotë Zendeli.

Në gara, ai pastaj vë suksesin pas suksesit. Pas kalimit në Formula Sport në vitin 2016, suksesi më i madh pasoi në vitin 2018 me fitoren e përgjithshme të Kampionatit Gjerman Formula 4 kundër një fushe fillestare ndërkombëtare.

Pronari i ekipit, Maurizio Salvadori është i bindur se kjo mund të ketë sukses duke thënë se “ai na bëri përshtypje me cilësinë e tij. Jam i sigurt se ai do të jetë në mesin e shoferëve kryesorë dhe se ai do të jetë një yll i sezonit të ardhshëm”. 

 
 

Comments are closed.