Lidhja midis sheqerit dhe dhimbjes së kokës

94

Nëse vuani nga diabeti, duhet të kontrolloni sheqerin në gjak sapo të ndjeni që dhimbja e kokës po fillon. Mund t’ju duhet të merrni ose të rregulloni dozën tuaj të insulinës. Zakonisht, dhimbjet e kokës nga sheqeri nuk janë ndonjë problem i madh. Por nëse i përjetoni shpesh, kryeni një vizitë tek mjeku për t’u siguruar që nuk janë simptomë e diçkaje më serioze

Sheqeri edhe pse i shijshëm është gjithashtu një nga shkaqet kryesore të problemeve të shumta shëndetësore, përfshirë edhe dhimbjen e kokës. Fatmirësisht ato janë mjaft të lehta për t’u parandaluar dhe nuk do t’ju duhet të hiqni dorë nga ëmbëlsirat përgjithmonë. Mbështetur në kërkimet e fundit, ju informojmë më shumë rreth lidhjes që ekziston mes sheqerit dhe dhimbjes së kokës.

PSE SHEQERI SHKAKTON DHIMBJE KOKE? Sigurisht që gjithmonë flasim për sheqerin që u shtohet ushqimeve. Pse ka rëndësi kjo? Sepse ushqimet që kanë sheqerna natyrale si perimet dhe frutat, përmbajnë fibra ose proteina, që ndihmojnë në ekuilibrimin e efekteve të sheqerit në gjak. Ndërsa mungesa e fibrave, proteinave ose vlerave të tjera ushqyese tek ushqimet e përpunuara, bën që sheqeri që hyn në qarkullimin e gjakut, të rritet së tepërmi dhe trupi e ka më të vështirë ta ekuilibrojë atë. Kur ka një ndryshim të papritur në nivelet e sheqerit në gjak, truri ynë është i pari që i ndjen efektet. Nëse sheqeri juaj rritet shpejt, trupi duhet të prodhojë më shumë insulinë për të ekuilibruar sheqerin dhe e gjithë kjo tronditje mund t’ju shkaktojë dhimbje koke. Nga ana tjetër, kur sheqeri ulet shumë, ju mund të keni dhimbje koke, të ndiheni të trullosur ose edhe të alivanoseni. Për të larguar dhimbjen e kokës dhe efektet e tjera që shkaktohen nga sheqeri i ulët në gjak, sigurohuni që të konsumoni diçka të ëmbël menjëherë

ÇFARË MUND TË BËNI? Fatmirësisht, shumica e trajtimeve për dhimbjet e kokës të shkaktuara nga sheqeri, mund të gjenden në shtëpinë tuaj ose në farmaci. Këtu janë disa nga mënyrat më të dobishme për të zvogëluar dhimbjen:

KONSUMONI SA MË SHUMË UJË. Të qëndroni të hidratuar duke konsumuar sa më shumë ujë do të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe si rrjedhojë do të largojë dhimbjen e kokës.

MAGNEZI. Magnezi jo vetëm që ndihmon me rregullimin e sheqerit në gjak, por është gjithashtu një ilaç natyral për dhimbjen e kokës. Gjithmonë konsultohuni me mjeku tuaj nëse merrni shtesa të magnezit.

BËNI NJË SY GJUMË. Mungesa e gjumit përkeqëson shëndetin tone përfshirë edhe çrregullimin e sheqerit në gjak. Prandaj nëse keni një dhimbje koke të lehtë, përpiquni të flini për pak kohë.

PROVONI NJË MEDIKAMENT QETËSUES. Nëse dhimbja e kokës nuk po largohet, ju mund të provoni ilaçe qetësuese si ibuprofeni, që merren në farmaci pa recetë.

KONTROLLONI SHEQERIN NË GJAK. Nëse vuani nga diabeti, duhet të kontrolloni sheqerin në gjak sapo të ndjeni që dhimbja e kokës po fillon. Mund t’ju duhet të merrni ose të rregulloni dozën tuaj të insulinës. Zakonisht, dhimbjet e kokës nga sheqeri nuk janë ndonjë problem i madh. Por nëse i përjetoni shpesh, kryeni një vizitë tek mjeku për t’u siguruar që nuk janë simptomë e diçkaje më serioze.