Kryengritja amerikane: “Trimat” e Kapitolit hiqen edhe nga puna

37

Një avokat i Teksasit me emrin Paul Davis u lirua gjithashtu nga kompania e tij Goosehead Insurance, pasi ai postoi në rrjetet sociale duke folur për pjesëmarrjen e tij në ngjarjet e së mërkurës. Në një video, Davis thotë, “ne të gjithë po përpiqemi të futemi në Kapitol për të ndaluar këtë”

Ndërsa imazhet dhe postimet në mediat sociale të kryengritjes së të Mërkurës në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës po qarkullojnë në internet, disa nga ata që ishin të pranishëm po identifikohen dhe disa kanë humbur, ose kanë lënë punën për shkak të ngjarjes së ndodhur. Navistar, një kompani  marketingu në Maryland, njoftoi se një punonjës ishte hequr nga puna pasi ishte fotografuar duke veshur distinktivin e kompanisë së tij brenda ndërtesës së “gjymtuar” të Capitol-it. “Ndërsa ne mbështesim të drejtën e të gjithë punonjësve për ushtrim paqësor e të ligjshëm të fjalës së lirë, çdo punonjës që demonstron sjellje të rrezikshme që rrezikon shëndetin dhe sigurinë e të tjerëve, nuk do të ketë më një mundësi punësimi me Navistar Direct Marketing” tha kompania në një deklaratë të siguruar në CNN.

Një avokat i Teksasit me emrin Paul Davis u lirua gjithashtu nga kompania e tij Goosehead Insurance, pasi ai postoi në rrjetet sociale duke folur për pjesëmarrjen e tij në ngjarjet e së mërkurës. Në një video, Davis thotë, “ne të gjithë po përpiqemi të futemi në Kapitol për të ndaluar këtë”. Në postimet e mëtejshme në Tregimet e Facebook-ut, Davis tha se ai ishte “duke demonstruar paqësisht” gjatë gjithë kohës dhe nuk po përpiqej të hynte në mënyrë aktive në Kapitol. “Unë thashë” duke u përpjekur të futem në Kapitol, që do të thotë të shpreh një protestë. Jo, në asnjë mënyrë të dhunshme”, shkroi avokati. Të enjten, një llogari në Twitter që i përkiste kompanisë me qendër në Westlake, shkroi në Twitter: “Paul Davis, Këshilltar i Përgjithshëm i Asociuar, nuk është më i punësuar nga Goosehead”.

CNN iu drejtua Goosehead për komente të mëtejshme dhe mori një mesazh në postën zanore që thoshte: “Punonjësi i Goosehead i përfshirë në Kapitol nuk është më i punësuar”. Nuk është e qartë nëse Davis u largua nga kompania apo u ndërpre. CNN iu drejtua Davis për koment por nuk ka marrë përgjigje. Rick Saccone, një ish-përfaqësues i shtetit të Pensilvanisë, ndau imazhe në faqen e tij në Facebook të tij jashtë Kapitolit. Kolegji Saint Vincent, ku Saccone shërbeu si asistent profesor, filloi menjëherë një hetim, sipas Michael Hustava, Drejtori i Lartë i Marketingut dhe Komunikimeve të institucionit. “Si rezultat i këtij hetimi, Dr. Saccone ka dorëzuar dhe ne kemi pranuar letrën e tij të dorëheqjes, efektive menjëherë. Ai nuk do të jetë më pjesë e Kolegjit Saint Vincent në asnjë strukturë”, tha Hustava në një deklaratë të dhënë për CNN.

“Vendosa të jepja dorëheqjen për të mirën e shkollës. Unë kam qenë atje 21 vjet. Nuk doja që gjithë kjo zhurma e tmerrshme mediatike të njolloste shkollën. Vendosa që do të ishte më mirë nëse thjesht do të jepja dorëheqjen”, tha Saccone për Tribune-Review, një media në Pensilvaninë Perëndimore, në lidhje me largimin e tij. Amerikanët në pozita të pushtetit po “dënohen” gjithashtu për mbështetjen e tyre ndaj dhunës, edhe nëse nuk do të ishin në Kapitol. Partia Republikane e Teksasit hoqi Walter West, Rreshterin e saj në Ushtri nga pozicioni i tij, pasi West bëri komente në Facebook duke mbështetur rrethimin e Kapitolit.

DËNIMI, 20 VITE BURG!

Prokurorët federalë dhe FBI janë duke kërkuar fotografi dhe video të trazirave të së mërkurës në Kapitolin e SHBA, duke kërkuar prova për një listë të gjatë krimesh për të akuzuar ata që kanë kryer akte të dhunës në pronën federale. Konspiracion joshës! Dëmtimi i pronës federale. Përdorimi i eksplozivëve. Kalimi i linjave shtetërore për të kryer krime. Këto janë vetëm disa nga veprimet e paligjshme të renditura.

“Departamenti i Drejtësisë është i përkushtuar të gjejë që ata që janë përgjegjës për këtë sulm ndaj Qeverisë sonë dhe sundimit të ligjit të përballen me pasojat e plota të veprimeve të tyre nën ligj. Disa pjesëmarrës në dhunën e djeshme do të akuzohen sot dhe ne do të vazhdojmë të vlerësojmë në mënyrë metodike provat, të akuzojmë krimet dhe të bëjmë arrestime në ditët dhe javët e ardhshme për të siguruar që ata që janë përgjegjës të mbajnë përgjegjësi sipas ligjit”  u shpreh Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm,  Jeffrey A. Rosen. Akuza mbart një dënim maksimal të mundshëm me burg prej 20 vjetësh, sipas The Washington Post.