Kina, SHBA dhe Rusia, vendet më të rrezikuara nga një grusht shteti

Prirja për rrëmbim të fuqisë ushtarake duket se është e natyrshme për një brishtësi të brendshme të sistemeve të përfaqësimit të miratuara në kombet afrikane, por deri në çfarë mase pjesa tjetër e botës mund ta konsiderojë veten realisht të imunizuar ndaj këtij fenomeni? Po sikur kushtet për një përmbysje dramatike politike tashmë po piqen në Shtetet e Bashkuara, Rusi dhe Kinë, superfuqi të konsideruara relativisht të qëndrueshme?

 

Nga Inside OVER

Vetëm dhjetë vjet më parë, përfshirja e Amerikës në një analizë të vendeve në rrezik të grushtit të shtetit do të kishte qenë një zgjedhje e denjë për një histori fantazie politike… Nga 54 vende që kanë pësuar grusht shteti, 49 prej tyre janë vende afrikane, në 8 vitet e fundit. Presidenti Emmanuel Macron vëzhgon rënien e ndikimit francez në rajon dhe flet për “një epidemi grusht shteti “. Prirja për rrëmbim të fuqisë ushtarake duket se është e natyrshme për një brishtësi të brendshme të sistemeve të përfaqësimit të miratuara në kombet afrikane, por deri në çfarë mase pjesa tjetër e botës mund ta konsiderojë veten realisht të imunizuar ndaj këtij fenomeni? Po sikur kushtet për një përmbysje dramatike politike tashmë po piqen në Shtetet e Bashkuara, Rusi dhe Kinë, superfuqi të konsideruara relativisht të qëndrueshme?

Advertisements

SHBA

Vetëm dhjetë vjet më parë, përfshirja e Amerikës në një analizë të vendeve në rrezik të grushtit të shtetit do të kishte qenë një zgjedhje e denjë për një histori fantazie politike. Megjithatë, presidenca Trump e ka përmbysur këtë konsideratë duke i nënshtruar stabilitetin e demokracisë Stars and Stripes ndaj një testi stresi të paprecedentë në epokën moderne. Për një pjesë të mirë të administratës së manjatit tre gjeneralë plotësuan rolin e “të rriturve në dhomë” duke u përpjekur të frenojnë instinktet më të këqija të presidentit. Triumvirati i përbërë nga Jim Mattis, sekretar i mbrojtjes, John Kelly, shef i shtabit dhe HR McMaster, këshilltar për sigurinë kombëtare, kontribuoi në moderimin e disa zgjedhjeve politike dhe për të siguruar, sa më shumë që të ishte e mundur, frontin e brendshëm dhe aleatët. Nuk është rastësi që largimi i tyre kontribuoi në çlirimin e instinkteve më të këqija të miliarderit në pjesën e fundit të mandatit të tij.

Epidemia e Covid-19 dhe fushata zgjedhore e vitit 2020 e kanë shtyrë Trumpin të përqafojë teoritë më të errëta të konspiracionit. Votimi me postë ishte denoncuar paraprakisht nga presidenti republikan si mjeti që Joe Biden dhe Partia Demokratike do të përdornin për të “vjedhur” Shtëpinë e Bardhë nga fituesi i vetëm i mundshëm dhe legjitim. Në këtë kuptim, sulmi ndaj Kongresit i kryer më 6 janar 2021 nga mbështetësit e kandidatit të mundur përfaqësoi një tronditje jo krejt të papritur për sistemin. Me atë rast, demokracia amerikane u ndal, por zgjedhjet e vitit 2024 me një përsëritje të mundshme të përplasjes mes të njëjtëve kandidatë nga zgjedhjet e mëparshme dhe rritja e polarizimit politik përfaqësojnë një moment të ri kritik për Shtetet e Bashkuara. Që forcat e armatosura janë në gatishmëri demonstrohet nga editoriali i botuar në vitin 2021 në Washington Post nga gjeneralët Paul Eaton, Antonio Taguba dhe Steven Anderson.

“Jemi të tmerruar nga mendimi se herën tjetër mund të ketë sukses një grusht shteti”, deklarojnë ushtarakët, duke kujtuar gjithashtu praninë shqetësuese të veteranëve dhe pjesëtarëve të ushtrisë në mesin e sulmuesve të Kapitolit. Prandaj, është e arsyeshme të supozohet se Pentagonipo po organizon lojëra luftarake për të mos u kapur i papërgatitur.

RUSIA

L’ état c’est moi. Ky është supozimi mbi të cilin Vladimir Putin e ka ndërtuar fuqinë e tij gjatë dy dekadave të fundit duke kooptuar ushtrinë dhe oligarkët në shërbim të një projekti të vetëm Trumpian ante litteram: duke e bërë Rusinë përsëri të madhe. Në fakt, presidenti rus beson se shpërbërja e Bashkimit Sovjetik ishte katastrofa më e rëndësishme gjeopolitike e shekullit të kaluar dhe i konsideron vitet 1990 të Boris Jelcinit si një nga periudhat më poshtëruese në historinë e vendit. Deri më tani, Putin gëzon konsensus të fortë popullor jo aq për performancën e tij ekonomike, por për rindërtimin e ndjenjës së krenarisë kombëtare të lidhur me iniciativat e tij të pamatura të politikës së jashtme. Në veçanti, lufta në Ukrainë përfaqëson sfidën në të cilën presidenti rus po luan për një vend në librat e historisë dhe për të cilën ai u beson vetëm tre këshilltarëve: Ivani i Tmerrshëm, Pjetri i Madh dhe Katerina e Madhe.

Sidoqoftë, imazhi i tij i pathyeshmërisë u shkatërrua më 23 qershor 2023 me tentativën për kryengritje të kryer nga kreu i Wagner, Evgeny Prigozhin. Përparimi drejt Moskës vazhdoi i patrazuar për qindra kilometra, duke nxjerrë në pah konfuzionin brenda forcave të armatosura dhe duke zbuluar disa të çara në mbështetje të carit të ri. Presidenti rus e ka lidhur fatin e tij me atë të luftës së agresionit kundër Kievit. Prandaj, stabiliteti i regjimit do të varet nga ajo që do të ndodhë në terren dhe se si këto ngjarje do të reflektohen në klasën e oligarkëve të prekur nga sanksionet perëndimore. Një komplot i mundshëm në Kremlin mund të ketë sukses vetëm nëse ushtria e kupton se mund të marrë anën e një njeriu më të fortë se Putini.

KINA

Që nga lindja e Republikës Popullore të Kinës ka pasur momente të shumta tensioni që na kanë bërë të imagjinojmë një shembje të mundshme të shtetit. Kalimi nga një vend i pazhvilluar në arritjen e statusit të një gjiganti ekonomik krijoi tensione të konsiderueshme sociale të cilat u menaxhuan me grusht të hekurt nga udhëheqja e Partisë Komuniste. Masakra e Sheshit Tiananmen më 4 qershor 1989 i dha fund kërkesës më të rëndësishme të popullatës për liri dhe demokraci dhe ende përfaqëson momentin historik në të cilin u afruam më shumë me një përmbysje politike në Kinë.

Ndryshe nga ajo që ndodhi në Rusi, deri pak vite më parë Pekini u fokusua vetëm në zhvillimin ekonomik, duke garantuar “panem et circenses” përmes ritmeve të rritjes së PBB-së më të larta se ato të vendeve perëndimore dhe duke pritur Olimpiadën në 2008, një vitrinë e përsosur e suksesit kinez. Megjithatë, me emërimin e Xi Jinping si president në vitin 2013, u shfaq një politikë e jashtme më muskulare, e gatshme kryesisht për të zgjeruar ndikimin e saj në Detin e Kinës Jugore dhe për të refuzuar praninë e Shteteve të Bashkuara në rajon. Miratimi i ligjit të sigurisë kombëtare për Hong Kongun dhe rritja e presionit në ishullin “rebel” të Tajvanit janë manifestime të tjera thelbësore të zgjimit të dragoit.

Është e vështirë për analistët të zbulojnë shenja të trazirave të brendshme brenda regjimit kinez. Thashethemet më të fundit për një grusht shteti datojnë vitin e kaluar kur Falun Gong, një grup fetar i ndaluar nga autoritetet, u fajësua për përhapjen e lajmeve të rreme rreth largimit të presidentit. Në realitet, rreziqet më konkrete për Pekinin lidhen me pasojat e menaxhimit të pandemisë. Strategjia totale e shtypjes së Covid-19, i braktisur vetëm në fund të vitit të kaluar, ka çuar në kufizime të paprecedentë të lirisë personale edhe për një vend si Kina.

Sipas vlerësimeve jozyrtare, ndikimi i qarkullimit të lirë të virusit në një popullatë të vaksinuar në mënyrë të pamjaftueshme do të kishte shkaktuar vdekjen e miliona njerëzve. Dramës njerëzore i shtohet një ngadalësim ekonomik, i cili rrezikon të bëhet thembra e vërtetë e Akilit për Xi Jinping. Rrjeti i një përshpejtimi të planeve të pushtimit për Tajvanin me rezultate edhe më të pasigurta se lufta në Ukrainë, për momentin kërcënimet reale për dominimin e Partisë Komuniste mund të vijnë nga një shpërthim i pakontrolluar i pakënaqësisë popullore. Në atë rast, megjithatë, nuk është e sigurt se “opsioni Tiananmen” do të jetë në gjendje të zgjidhë problemin.