Kina do të dërgojë 3 astronautë në misionin më të gjatë deri më tani

13

Kina po përgatitet të dërgojë tre astronautë për të jetuar në stacionin e saj hapësinor për gjashtë muaj, një arritje e re për një program që ka përparuar me shpejtësi vitet e fundit.

Do të jetë misioni më i gjatë i ekuipazhit të Kinës në hapësirë ​​dhe do të vendosë një rekord për kohën më të kaluar në hapësirë ​​nga astronautët kinezë. Anija kozmike Shenzhou-13 pritet të lëshohet në hapësirë ​​me një raketë Long March-2F herët në mëngjes të shtunën nga Qendra e Hapjes së Satelitit Jiuquan në buzë të shkretëtirës Gobi në veriperëndim të Kinës.

Ekuipazhi i parë që shërbeu në një mision 90-ditor në modulin kryesor Tianhe të stacionit hapësinor u kthye në mes të shtatorit.