Kievi, qyteti që nuk fle

Rusia nisi një valë tjetër sulmesh në Kiev në orët e para të së hënës, duke përdorur një kombinim të dronëve dhe raketave të lundrimit. Më shumë se 40 objektiva ajrore u rrëzuan në atë që ishte sulmi i 15-të i natës në kryeqytet vetëm në muajin maj. Shpërthimet e sulmeve ruse që kryesisht vijnë gjatë natës kanë pushtuar me frikë banorët

 

Sulmet vijnë natën, kur shumica në Kiev janë në gjumë të thellë. Sirenat dëgjohen në të gjithë kryeqytetin ukrainas, duke zgjuar banorët me sy të zymtë, të cilët, pas 15 muajsh lufte, kanë përshtatur rutinat individuale për të përballuar fushatën e fundit ajrore të Rusisë. Në përshkallëzimin e fundit të sulmeve ruse, Olha Bukhno, 65 vjeçe, një pastruese, thotë një lutje çdo natë. “Të lutem”, thotë ajo, duke mbyllur sytë dhe duke iu drejtuar qiellit, “Le të jetë qetë”. Pranë shtratit të saj është një çantë e mbushur plot me gjëra thelbësore: dokumente, ushqime të thata dhe ujë.

Me zhurmën e alarmit, ajo zbret poshtë në bodrumin e ndërtesës së saj dhe strehohet. Gati dy javë më parë, mbetjet nga një raketë e rrëzuar ranë në çatinë e një ndërtese pranë saj në lagjen Darnytsia të Kievit, duke shkaktuar një zjarr të madh. “Çdo natë, ne kemi frikë”, tha ajo, duke u përlotur. Kur bie alarmi, disa në qytet janë të pushtuar nga frika, duke imagjinuar skenarët e rasteve më të këqija që mund të shpalosen; shpërngulje, ngecje nën rrënoja, duke u vrarë. Të tjerët përqafojnë apatinë, duke u shtrirë zgjuar në shtrat, ndërsa tingujt e shpërthimeve ushtojnë nëpër qiej.

Advertisements

(Photo by Aytac Unal/Anadolu Agency via Getty Images)

BIZNESI I LUFTËS

Por në muajin e kaluar, kur sulmet ajrore ruse u përshkallëzuan në sulme pothuajse gjatë natës, shumica e njerëzve ankohen për pagjumësi. Në rrëmujën që sfidon luftën e kafeneve, restoranteve dhe salloneve të Kievit, biznesi vazhdon pavarësisht luftës së vazhdueshme, por të gjithë kanë një histori se sa të lodhur ndihen. “Çfarë ka për të thënë? Të gjithë janë të rraskapitur”, tha Oleksandr Chubienko, një farmacist në Darnytsia, duke përshkruar temperamentin e fundit të klientëve të tij.

Rusia nisi një valë tjetër sulmesh në Kiev në orët e para të së hënës, duke përdorur një kombinim të dronëve dhe raketave të lundrimit. Më shumë se 40 objektiva ajrore u rrëzuan në atë që ishte sulmi i 15-të i natës në kryeqytet vetëm në muajin maj, tha kreu i Administratës Ushtarake të Kievit, Serhii Popko, në një përditësim të Telegramit. Rënia e mbetjeve shkaktoi shpërthim në çatinë e një ndërtese banimi në lagjen Podlisk, por nuk pati raportime të menjëhershme për viktima. “Një natë më e vështirë për kryeqytetin”, tha kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.

Shpesh shpërthimet janë tingujt e sistemeve të mbrojtjes ajrore të Ukrainës që synojnë me sukses koktejin vdekjeprurës të raketave dhe dronëve që Rusia ka dërguar në Ukrainë. Më 16 maj, Rusia nisi një bombardim jashtëzakonisht intensiv, duke dërguar 18 raketa në drejtim të Ukrainës, 14 prej të cilave kishin në shënjestër Kievin, sipas zëdhënësit të forcave ajrore të Ukrainës. Ukraina tha se rrëzoi gjashtë raketa hipersonike Kinzhal atë natë, një aftësi që nuk e kishte vitin e kaluar.

“DITA E PËRGJAKUR E KIEVIT”

Të shtunën mbrëma, zyrtarët lokalë në Kiev thanë se kryeqyteti i Ukrainës iu nënshtrua sulmit më të madh me dron që nga fillimi i luftës së Rusisë. Të paktën një person u vra. Ajo erdhi në prag të Ditës së Kievit, e cila shënon përvjetorin e themelimit të qytetit. Seritë gjithnjë e më të rregullta të sulmeve janë pjesë e një fushate të re ajrore ruse që synon aftësitë kundërofensive të Ukrainës, thanë ekspertët dhe zyrtarët ukrainas. Rritja u vu re pas 19 prillit, menjëherë pasi Ukraina njoftoi se kishte marrë raketa Patriot të prodhimit amerikan, një mburojë e re e kërkuar prej kohësh kundër sulmeve ajrore ruse. Vëzhguesit thanë se intensiteti i ripërtërirë i sulmeve ruse duket se synon të kapërcejë dhe synojë këto sisteme të reja.

Sulmi i 16 majit shkaktoi dëme “të vogla” në një sistem të mbrojtjes ajrore, Patriot, pranë Kievit, thanë zyrtarët amerikanë, duke shtuar se ai ishte ende funksional.

Seria e fundit e sulmeve vjen gjithashtu pas një përshkallëzimi të mëparshëm gjatë dimrit në sulmet ajrore këtë vit që synuan infrastrukturën kritike, duke përfshirë stacionet e energjisë dhe objektet e logjistikës ushtarake. Forcat ukrainase janë bërë më efektive në rrëzimin e raketave ruse në krahasim me fillimin e vitit, me shumë kredi për sistemet amerikane. Por sistemet e mbrojtjes nuk mund të mbrojnë civilët nga çdo dëm. Mbetjet nga raketat e shkatërruara ruse kanë rënë mbi civilët, duke shkaktuar zjarre dhe lëndime. Për shumë njerëz në qytet, tingulli i alarmit të sulmit ajror shoqërohet nga zilja e vazhdueshme e Telegramit, aplikacioni i preferuar në Ukrainë për ndarjen e përditësimeve në lidhje me sulmet ajrore. Me çdo përditësim – “Një tjetër vjen nga Lindja”, “Më shumë të nisur nga deti! Mbulohuni!” – njerëzit përgjigjen me një emoji që shpreh shprehje.

Por llogaritjet që bëjnë civilët për atë që duhet të bëjnë më pas janë shpesh shumë të ndryshme në të gjitha sferat e jetës, me disa që qëndrojnë në shtëpi, i janë dorëzuar fatit të tyre dhe të tjerë me shpejtësi drejt hapësirave më të sigurta. Në Darnitsya, mbeturinat e mbetura nga zjarri u grumbulluan brenda një koshi të madh plehrash. Pjesët e djegura të drurit dhe izolimit shtrihen nën diellin e pranverës, ndërsa prindërit shëtisin me fëmijët e tyre dhe fqinjët shkëmbejnë thashethemet e fundit.

“PUTINI PËRSËRI”

Pavlo Chervinskyi, 45 vjeç, i thotë vajzës së tij 4-vjeçare se është e gjitha një lojë kur dritaret e apartamenteve të tyre tunden nga bumi i largët i shpërthimeve të natës. Sa herë që ka një sulm ajror, ai e çon atë në korridor dhe pret që të ndalen të gjitha. Me çdo zhurmë, ai i thotë asaj “Putini po bën sërish një raketë”, duke iu referuar presidentit rus, Vladimir Putin. Është më mirë sesa të përpiqesh t’i shpjegosh asaj se çfarë po ndodh në të vërtetë, tha ai, duke e parë atë duke bërë kështjella me rërë në këndin e lojërave të lagjes së familjes. Nuk është saktësisht një gënjeshtër, shpjegoi ai. “Ne po i nënshtrohen një loje rulete ruse çdo natë”. Por megjithatë, është më mirë të shmangni t’i tregoni fëmijës së tij të gjithë të vërtetën. “Është më mirë që të jetë një shaka mes nesh”, tha ai. “Tani ajo është mësuar me të dhe nuk ka frikë”. Ajo ka fjetur gjatë sulmeve të fundjavës, tha biznesmeni. “Të paktën dikush po pushon”, shtoi ai, me një buzëqeshje të lodhur.

“UNË PËRPIQEM TË MOS E MARR KAQ SERIOZISHT”

Mariana Yavolina, një terapiste fizike, pati fatkeqësinë të lëvizte në kompleksin e banimit në Darnitsya ditën e sulmit. Ajo u kthye në banesën e saj të re pas mesnatës së asaj nate. Alarmi i sulmit ajror po flakëronte, por Yavolinas nuk duronte më. Ajo u shtri në divanin e saj dhe shikoi lart në tavan; moment i saj i parë i pushimit nga dita e gjatë. Në largësi kumbuan shpërthime. Një, pastaj një tjetër. Ajo shikoi aplikacionin e saj Telegram për përditësimet. “Unë përpiqem të mos e marr kaq seriozisht”, tha Yavolina. “Është shumë e bezdisshme dhe nëse dëshiron të jetosh vetë, nuk mund të konsumohesh prej saj gjatë gjithë kohës”. Pak nga pak atë natë, ajo e bindi veten se ishte mirë të flinte.

Shpërthimi tjetër tronditi të gjithë banesën, duke e zgjuar. Jashtë, shtëllungat e tymit mbuluan pamjen, ndërsa flakët shpërthyen nga çatia e ndërtesës pranë saj. Aroma e keqe e djegies ishte dërrmuese. Menjëherë në vendngjarje mbërritën zjarrfikësit dhe policia, të cilët ndaluan njerëzit të bënin video të rrënojave. Por Yavolina filmoi gjithsesi dhe ia dërgoi pamjet një shoku që shërbente në ushtri. “Vetëm lule”, u përgjigj ai – një idiomë lokale që do të thotë se mund të kishte qenë shumë më keq.

(Associated Press)