Forum

Të fundit

Marrëveshja e Prespës si lëvizje gjeostrategjike amerikane

Duke i përcjellë në mënyrë të verbër planet e veta gjeostrategjike, është e mundur që gjeostrategët  amerikan edhe në Maqedoni

Po vjen Dimri Arab

Rivalët e Iranit janë “në lojën në terren”, siç e cilësoi Karter 3 vjet më parë. Ai që mungon në

Famë e derdhur në pizhame azilanti

Do të mbetemi keq pa lajmet që na kishin mësuar të befasohemi se pas cilës kaçubë do të del i

Legalizimi i drogës, rruga më e mirë për ta luftuar!

Në vitin 2018, është tamam koha për një qasje të re. 18 vjet më parë, “Plani Kolumbia” nisi të zbatohet

BETEJA PËR INTERNETIN. 100 vjet më vonë, lufta bëhet me tastierë

I përdorur nga më shumë se gjysma e popullsisë së botës, Interneti zë tashmë një vend shumë të rëndësishëm në

Angela Merkel dhe e ardhmja e BE

Në Europë ekziston frika se dobësimi i fuqisë së Merkelit mund të shkaktojë probleme për komunitetin, sepse Angela Merkel është

Qeverisja si prindërimi!

Tek po i dëgjoj panda-lajmet ditore se si nga maja e piramidës qeveritare, funksionari i dikurshëm ose i tanishmi mund

Historia si ironi dhe si pasojë!

Europa po vonohet që të sjellë shpresë për popujt që i vuajtën pasojat e të gjitha luftërave këtu e 100

Matoshi: 90 % të projekteve në komunat maqedone, 10% te shqiptarët

Nga:Ruzhdi Matoshi Programi i Bankës Botërore dhe Bashkimit Evropian me grande prej 14 milion euro i cili participin 50 %

Qytetërimi më i vjetër në botë, është ai i aborigjenëve australianë

Nga Caroline Redmond Për mijëra vjet, australianët aborigjenë kanë jetuar në të gjithë cepat e kontinentit. Por prova të reja,

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet