Forum

Të fundit

“Shengeni i vogël” një kurth hegjemonist

Perspektiva jonë është në eurointegrime, deshëm ne apo s'deshëm, realiteti po na e imponon. Ne tashmë e kemi në Evropë

Shija jofisnike e letërsisë

Edi Rama Vendimi i Akademisë Suedeze për t’ia dhënë Peter Handkes Çmimin Nobel për Letërsi, javën e shkuar, ishte lëvizje

Kurti si fenomen ballkanik

Tek ndiqja nga me vëmendje fushatën e Kurtit, tek shikoja sheshin kryesor të Prishtinës mbushur plot, shumë lehtë përfytyroja të

A është i mundur modeli Albin Kurti në Maqedoni?

Efekti që prodhon modeli Albin Kurti në Maqedoni, është më i kapshëm nëse shndërrohet në frymëzim, por jo si kopjim.

Handke dhe Nobeli: Mohuesi i vetëvetes

Kot e ka fituar Handke Nobelin për Letërsi. Atë mbi të gjitha do ta mbajnë në mend si apologjet të

Më shumë bashkëpunim mes vendeve të Ballkanit!

Emigracion masiv, infrastrukturë e dobët, rroga të ulta: Vendet e Europës Juglindore si anëtaret edhe ato kandidate kanë shumë probleme

A do t’i mbyll sytë Brukseli

Të gjithë në Maqedoninë e Veriut i kanë kthyer sytë nga Brukseli, nëse më 15 tetor do të japë datë

Më shumë tru për ekonominë

Dituria mbetet faktor kryesor i rritjes së konkurrencës së një ekonomie për shkak se vlera e një biznesi në një

Kalendari i (mos)bashkëpunimeve kulturore

Mediokriteti i tillë që paketohet si vlerë përfaqësuese është një ushqim i përkohshëm që mund të shuajë urinë e rastit,

Efekti Albin!

BDI duke mos qenë “naive” fare në synimin për të mbajtur pushtetin ka lundruar lehtë, nga e majta në qendër

Përzgjedhja e redaktorit

Homazh përmes vargjeve të përmbledhjes poetike “Nga mështeknaja e babait me mallëngjim”

Poetja, studiuesja e letërsisë dhe intelektualja e përmasës mbarëkombëtare, Lindita

Shqiptarët po mbajnë gjallë Perëndimin në Ballkan (TABELA)

Për Rusinë dhe kundër Bashkimit Evropian dhe kundër SHBA-ve. Përveç