Forum

Të fundit

Kur kauza shndërrohet në mbijetesë!

Dy opsionet dominuese maqedonase që kishin prejardhje të ndryshme ideologjike – VMRO dhe LSDM - me kalimin e viteve u

Pa tekst

Politikanët bëjnë veprime, deklarata dhe mohime për të cilat ndonjëherë njeriut do ti vinte turp ti bënte para shokëve të

“Viti i mbrapshtë” i shtetit juridik

Kushedi pse, dhe kundër çdo logjike të shëndoshë, ra kulla e drejtësisë e quajtur Prokurori Speciale Publike, si rezultat i

Në Dorë të Zotit!

Më dhimbset çdokush, çdo familje, sidomos çdo fëmijë e sigurisht më dhimbset Astriti e Arbi im, Zana dhe Loriku, Yllin

Diaspora dhe Na

Ryshfetmarrja është shndërruar në industri më vete, dhe ka rrënuar çdo virtyt njerëzor, për të cilët dikur, të bënte rezil

Dekada e re

Bazuar nga dekada por edhe fund i vitit se, Viti i Ri edhe dekada e re, fjalë kryesore do kenë

Në sipërfaqen e akujve të pashkrirë të dobësive tona

Tash e në të ardhmen çdo idealist i këtij vendi do të mendohet shumë mirë, para se të kërkojë çrrënjosjen

A do të lindë Europa kontinentale më 2020?

Me Brexit-in zhvendosen raportet e forcave në Europë. Peshë ka jo vetëm aksi gjermano-francez, Gjermania duhet t'i përkushtohet Europës Lindore

A do të zbardhet tragjedia ajrore e Ohrit ku humbën jetën qindra shqiptarë?

Ndonëse kanë kaluar 26 vjet ato pamje të tmerrshme nuk kam për t’i harruar kurrë; sa herë kaloj me makinë

KAUZA E PLASTELINËS!

Kauza shqiptare në Maqedoni ka përjetuar lloj-lloj turbulencash dhe po të ishte plastelinë, ajo do ti ngjante një parku lodrash

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet