Forum

Të fundit

Mosmarrëveshjet si kod normal i sjelljes politike!

Është një hapësirë tjetër shqiptare, më e gjerë dhe më e hapur që nuk e meriton të helmohet nga bombolat

Epoka e narcistëve

Donald Trump si Rocky, Vladimir Putini i zhveshur deri në bel, Boris Johnsoni sillet si shok. Kur politikanët kanë sukses

President i ri, përçarje e vjetër në Kroaci

Presidenti i ri kroat, Zoran Milanoviç ndodhet para sfidave të mëdha. Megjithëse pa shumë kompetenca, atij do t'i duhet të

Epoka e narcistëve

Donald Trump si Rocky, Vladimir Putini i zhveshur deri në bel, Boris Johnsoni sillet si shok. Kur politikanët kanë sukses

Isuf Pidiqi, trimi i Karadakut që mori hak për zullumin çetnik mbi shqiptarët

Sot 75 vjet, konkretisht në mbrëmjen e 6 janarit 1945, gjatë festës e Bozhiqit kishte ndodhur një ngjarje dramatike në

“Kokat gjeniale”

Po filloj me zërin më të shtrenjtë të popullit Faik Konicën: “Liria është e drejta e kujtdo të besojë atë

Edukimi për tolerancë, nevojë qenësore

Arsimi dhe puna edukative në shkollë e gjetiu të orientohet dhe të kontribuoj tek të rinjtë të jenë tolerant dhe

Defektet e një mendësie

Insistimi për të vendosur tani në krye të dikasterit policor një kuadër i cili ende nuk ka dhënë sqarime (në

Fillimi konsensual, vendimet “problematike” unanime! Lustrimi, lajthitjet dhe të vërtetat (1)

Disa zëra, që madje kanë fituar procesin në Strasburg, kanë qenë të lustruar me votat e të gjithë anëtarëve të

Shqiptarët dëshmonin sociologjikisht se nuk janë masë amorfe

(30 vjet nga themelimi i PPD) A kishin kapacitet politikanët shqiptarë  të merreshin paralelisht me përmirësimin e statusit të shqiptarëve,

Përzgjedhja e redaktorit

Çfarë parasheh Formula e D’Hondt-it dhe si shpërndahen deputetët?

Shpërndarja e mandateve bëhet sipas formulës së D’Hondt-it, me ç’rast

PDSH, partia që nga 11 deputetë – mbeti me vetëm 1

Në zgjedhjet e vitit 2020, PDSH mori vetëm një deputet