Forum

Të fundit

Zhbllokimi i vullnetit të sovranit

Nga Shkëlzen Maliqi Kosova sërish ballafaqohet me bllokadën e vendimarrjes politike që për pasojë prodhon krizë të zgjatur të qeverisjes.

Frika na ka mbetur

Kur u përmbys regjimi i Çausheskut, Lavinia Braniște ishte gjashtë vjeç. Shkrimtares rumune i kujtohet mirë kaosi në dhjetorin e

Banka Qendrore dhe Na

BQ më doli njëra ndër pushtetet më diskriminuese të shtetit. Kjo Kala, na qenka erbape dhe namqorre, em na e

Kauza e Geros

As jam me Gerovskin, as me kundërshtarët e tij, por jam në vijën e informimit objektiv që duhet të jetë

Aleancat

Në 12 prill është shënuar Dita e Dritës! Atë dritë që disa mendje skeptike mendojnë që shqiptarët e Maqedonisë nuk

Zagrebi vs. Prishtina!

Në Zagreb politikanët pranojnë sfidat që dalin nga zgjedhjet dhe kundërshtarin politik e trajtojnë si partner, ndërkohë që në Prishtinë

Shqiptarët e Maqedonisë: Të mjerët e kohës, viktimat e gjuhës!

Shumë gjuhë janë të bukura, ndërsa gjuha shqipe është përtej ëmbëlsisë dhe jehona e saj ik përtej kufijve e ngjitet

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

Po e adresoj baben ne kete pervjetor te vdekjes se tij, nga ana publike e emnit dhe vepres, ashtu si

Si përfiton Shqipëria nga përplasja SHBA-Iran, dhe tensionet gjeopolitike në Mesdheun Lindor

Nga Dr.Arben Ramkaj Tensionet e mëdha të ditëve të fundit mes SHBA-së dhe Iranit ditët e fundit, kanë lënë disi

Oksidentalizmi i shqiptarëve kundrejt antisemitizmit

Shqiptarët, kanë integruar në mendësinë e tyre kolektive një algoritëm civilizues, edhe atëherë kur i kanë shpëtuar hebrenjtë nga dora

Përzgjedhja e redaktorit

Homazh përmes vargjeve të përmbledhjes poetike “Nga mështeknaja e babait me mallëngjim”

Poetja, studiuesja e letërsisë dhe intelektualja e përmasës mbarëkombëtare, Lindita

Shqiptarët po mbajnë gjallë Perëndimin në Ballkan (TABELA)

Për Rusinë dhe kundër Bashkimit Evropian dhe kundër SHBA-ve. Përveç