Forum

Të fundit

Një përmendore për hirësinë e tij, Leopold Berchtold!

Pikërisht në “pazaret” midis fuqive të mëdha të kohës, siç shkruan hisotirania Elena Kocaqi, “faktet historike flasin se Austro-Hungaria e

Mësuesi, bartës i zhvillimeve në arsim

Mësuesit duhet të ndryshojnë gjithmonë për të ndryshuar të tjerët. Mësuesi ka nevojë për profesionalizëm, eksperiencë edukimi, njohje të metodologjisë

Suprimacia që s’shihet

Do të mbesin peng e imazhit të suprimacistëve se shqiptarët janë veç për byrek, xhami e bozë, ose do t’i

Gruevizmi dhe Zaevizmi, shqiptarët si “doping”

Shqiptarët nuk i kanë fajet pse Zaevi qëndron keq në sondazhe kundrejt VMRO-së dhe është e pandershme që ata të

Kam një llaf me lidershipët tonë!

Ju të nderuar dhe të dashur kryeparë të partive politike prej shqiptarësh, ju që veproni këtej afër nesh, para se

Një pandemi e deglobalizimit?

Në këtë fazë, nuk mund të thuhet se sa e rëndë do të bëhet epidemia COVID-19 para se të ndërpritet

Dy anët e errëta të koronavirusit

Historikisht, tragjedi të tilla si epidemia e COVID-19 ndonjëherë kanë çuar në ndryshime të rëndësishme. Burimi i mundshëm i koronavirusit

Si e sundoi Egjiptin për 3 dekada, Hosni Mubarak?

Cilat ishin ndjesitë e mijëra familjeve egjiptiane, që humbën të paktën njërin nga familjarët, apo që kanë një anëtar të

Jemi pushtuar nga narcisoidët

Narcisoidët janë të zorshëm. Injorimi i tyre, si metoda më e mirë për t'iu shmangur, në ditët e sotme është

576 VJET NGA BESËLIDHJA E LEZHËS. Kohezioni kombëtar, më i rëndësishëm se kauzat për pushtet

Sa herë që përkujtojmë datat e rëndësishme historike, ajo që mbetet si udhërrëfim, nuk është vetëm regjistrimi i ngjarjeve në

Përzgjedhja e redaktorit

Shqipëria në Luftën Ballkanike

“Missionary Herald” ka botuar, në dhjetor të 1912, në faqet

ME PAMJE NGA QABEJA E SHENJTË: “Sky Mussallah”, dhoma më e lartë e lutjeve në botë

Dhoma e lutjeve, e vendosur mes kullave binjake të hotelit