Jo vetëm titulli në UFC 254 – Khabib u pasurua edhe me shumë milionë euro

320

Mbrojtja e titullit në UFC 254 me fitore ndaj Justin Gaethje e ka bërë edhe më shumë miliona luftëtarin nga Dagestani, Khabib Nurmagomedov. Nurmagomedov ka fituar në përballjen e zhvilluar në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi apo më saktë në vendin e quajtur Fight Island.

Kjo fitore ka bërë që luftëtari nga Dagestani të fitojë shumë miliona euro, apo rreth dy herë më shumë se rivali i tij amerikan. Sipas mediave britanik, Khabib pas fitores ka fituar tetë milionë dollar të garantuara dhe rreth 12 milionë euro nga të drejtat televizive, duke quar totalin e fitimeve në 20 milionë dollarë.

Në anën tjetër, Gaethje ka fituar rreth 7 milionë dollar, me 5 milionë të garantuara, 1 milion nga UFC dhe rreth 1 milion nga të drejtat televizive.