Jemi shqipe: Festimet e ‘çmendura’ të heronjëve që do t’i kujtojmë përgjithmonë

21

Simboli me duar i shqiponjës, është ajo çka i karakterizon momentet festuese të shqiptarëve në përgjithësi. Pas një performamce në skenë të Rita Orës, e Dua Lipës, pas një golle të shënuar nga Xhaka e Shaqiri, festa me shqiponjë është momenti më i bukur, që tani e njeh e gjithë bota, shkruan Gazeta Metro.

Më 14 tetor të vitit 2014, në orën 21:27 është ndërprerë ndeshja Serbi-Shqipëri që luhej në kuadër të kualifikimeve për kampionatin Evropian “Francë 2016”, Kjo pasi  në minuten e 42-të qielli i Beogradit, sipër tifozëve, më ngadalë e duke valëvitur nga një dron, në fushën e lojës, afrohej flamuri me hartën e viseve etnike shqiptare, me portretet e Ismail Qemalit e të Isa Boletinit dhe me mbishkrimin “Autochthonous”.

Shqipnoja, ky shpend i fuqishëm e luftarak, është ideal edhe për shpirtin e shqiptarëve. Zakonisht kur shqiptarët luajnë futboll me ekipet e tyre, por edhe me kombëtaret që përfaqësojnë shumica nuk harrojnë të festojnë me simbolin e shqiponjës, simbol ky që u bë shumë i famshëm në botë sidomos nga Kampionati Botëror “Rusia 2018” , në ndeshjen e Kombëtares së Zvicrrës dhe asaj të Serbisë kur pas golave që shënuan Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri bënë shqiponjën .

Kjo festë e kosovarëve u përfol gjatë gjithë kampionatit, e u kritikua shumë, madje edhe u ndëshkua nga shtëpia e fubollit FIFA, ku u cilësua si provokim. Pavarësisht kësaj, ajo festë çoi në këmbë të gjithë shqiptarët dhe s’do të harrohet kurrë.


Pikërisht në ato ditë të Kampionatit Botërorë të futbollit, në Rusi ishte edhe këngëtarja Era Istrefi e cila bëri hapjen e Kamionatit, dhe ishte e para që fillojë festën te ne, duke veshur rroba me ngjyrat e flamurit të Kosovës, kaltër dhe të verdhë, madje edhe publikoi një fotografi  me shqiponjë nga stadium rus. Fotografi kjo e cila u shpërnda me mijëra herë në rrjetet sociale, shkruan Gazeta Metro.

Djelmoshat e Bernard Challandes arritën ta sigurojnë një fitore me rezultat 4-0 në shtëpi kundër Azerbajxhanit, duke u promovuar kështu nga Liga D në Ligën C të Ligës së Kombeve. Arbër Zeneli, futbollisti i Kombëtares së Kosovës  arriti t’i shënojë tri gola kundër Azerbajxhanit, brenda 90 minutave më të rëndësishëm në historinë e Kombëtares deri më tani.

Dua Lipa, këngëtarja e njohur tashmë për tregun muzikor ndërkombëtar, e cila është nga Peja, që ka emigruar me familje në Londër, nuk harron shpeshëherë ta përshëndes Kosovën, sigurisht edhe kjo me simbolin e shqiponjës dykrenare.

Me një super këngë e një super videoklip të realizuar në Kosovë të Rita Orë, bëri që flamuri ynë të shihet me miliona herë nga adhuruesit e saj në mbarë botën, kështu, duke i njoftuar ata me shtetin tonë.

Viteve të fundit, Driton Kuka me sportistët e tij xhudistë ka bërë që falë tyre: Majlindës, Norës, Akilit e Distrisë flamuri i Kosovës të ngritet mbi të gjithë flamujt tjerë, e me lotë është festuar triumfi i tyre.

A mund të harrohet vallë momenti kur falë Majlindës flamuri i Republikë së Kosovës, u ngjit më lartë se ato shtete që akoma nuk e njohin  si shtet Kosovën?

Comments are closed.