Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme për COVID-19

34

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe planifikon të deklarojë gjendjen e jashtëzakonshme lidhur me përhapjen e koronavirusit të ri, njoftoi sot agjencia japoneze e lajmeve, Kyodo duke cituar një zyrtar qeveritar.

”Shpallja e kësaj gjendjeje do t’i fuqizojë autoritetet të mbyllin shkollat dhe të urdhërojnë publikun që të qëndrojë në shtëpi, veçanërisht në qytetet e mëdha si Tokio dhe Osaka”, sipas Kyodo.

Abe ka qenë nën presion në rritje për të ndërmarrë veprime urgjente për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Dje, Japonia regjistroi 143 raste të reja.

Japonia tashmë është detyruar të shtyjë edhe Lojërat Olimpike të kësaj vere në Tokio për një vit për shkak të krizës globale/DPA