Ja kush e vrau Marilyn Monroe! (FOTO)

Në autobiografinë “Hollywood Godfather”, Gianni Russo, interpretues i filmit fitues të Oskarit, shpjegon teorinë e tij për zhdukjen e yllit legjendar amerikan

Zhdukja e Marilyn Monroe, e gjetur pa jetë në shtëpinë e saj në Brentwood në Los Anxhelos më 5 gusht 1962, ka ushqyer teoritë më absurde gjatë dekadave të fundit. Më 12 mars, në Shtetet e Bashkuara del “Hollywood Godfather”, një autobiografi e aktorit italiano-amerikan Gianni Russo, i famshëm pasi kishte luajtur në filmin “Il padrino”. 76-vjeçari tha se kishte një marrëdhënie të ndërprerë me Monroe dhe thotë: Marilyn u vra me urdhrin e Bob Kennedy për të fshehur marrëdhënien e saj me vëllain, presidenti i SHBA, John Fitzgerald Kennedy.

Aktori që në “Il padrino” është Carlo Rizzi, dhëndri i shefit Vito Corleone, konfirmon që nuk beson në tezën e vetëvrasjes së Marilyn (sipas versionit zyrtar që ylli ka vdekur pasi ka marrë një dozë vdekjeprurëse të barbiturates). Aktori thotë në një intervistë të gjatë me “New York Post” se pas vdekjes së Marilyn është dora e një vrasësi të punësuar nga Bob Kennedy: “Askush tjetër nuk mund të kishte dashur vdekjen e tij. U deshën tri ditë para se të gjendej e vdekur në Los Anxhelos. Vetëm atëherë hetuesit thanë se zhdukja e saj ishte shkaktuar nga një mbidozë e barnave”, thotë Gianni Russo. Sipas Russos, i cili gjatë jetës së tij vazhdimisht ndoqi anëtarët e Cosa Nostra në Nju Jork, mafia planifikonte të filmonte një kasetë seksi që përfshinte Marilyn dhe dy Kennedy në hotelin Cal-Neva Lodge, Nevada. Qëllimi i botës së krimit, – vazhdon autori, – ishte të shantazhonte presidentin e 35-të të Shteteve të Bashkuara dhe ta detyronte atë të pushtonte Kubën për t’i lejuar mafies të rifitonte kontrollin e kazinove lokale, të shpronësuar pas revolucionit komunist të Fidel Castro.

Sipas Russos, plani dështoi sepse John F. Kennedy nuk u shfaq për treshen. Pasi zbuloi projektin e mafias, Marilyn Monroe kërcënoi t’i tregonte medias, duke firmosur dënimin me vdekje: “Një vrasës i njohur në botën e krimit si ‘mjeku’, – shkruan Russo, – do të kishte injektuar ajër në venat e aktores që do të kishin vdekur nga embolizmi”. Për të vendosur vrasjen e Marilyn nuk do të kishte qenë mafia, – përfundoi Russo, – por vëllai i presidentit. Nuk është hera e parë që Russo bën zbulesa shokuese. Dy vjet më parë, më shumë se 40 vjet pas daljes së filmit që e bëri të famshëm, ai tregoi se si Paramount dhe shefi italian-amerikan Joseph Colombo ranë dakord që fjala “Mafia” kurrë nuk duhet të shfaqet në skenarin e “Il padrino”.