Izraeli arreston 4 palestinezë që ikën nga burgu

16

Policia izraelite të shtunën tha se ka arrestuar katër nga gjashtë palestinezët që dolën nga një burg i sigurisë së lartë këtë javë-përfshirë një udhëheqës të famshëm militant, shfrytëzimet e të cilit gjatë viteve e kanë bërë atë një figurë të njohur në Izrael, raporton AP.

Arrestimet e çuan Izraelin më afër mbylljes së një episodi të turpshëm që ekspozoi të meta të thella në sistemin e tij të burgjeve dhe i ktheu të burgosurit e arratisur në heronj palestinezë. Vonë të premten, militantët palestinezë në Rripin e Gazës lëshuan një raketë në Izrael në shenjë të dukshme të solidaritetit, duke tërhequr sulmet ajrore izraelite në hakmarrje.

Katër personat e kërkuar u kapën në një palë arrestimesh në Izraelin verior.

Herët të shtunën, policia tha se kishte kapur dy burra, përfshirë Zakaria Zubeidi, të fshehur në një vend parkimi kamionësh në qytetin arab të Umm al-Ghanam.

Faqja e lajmeve izraelite Haaretz, duke cituar një zyrtar të paidentifikuar të mbrojtjes, tha se Zubeidi dhe shoku i arratisur Mohammed Aradeh ishin fshehur jashtë për ca kohë. Burimi tha se dy të arratisurit duket se nuk kanë marrë ndihmë pas ikjes së tyre dhe nuk kishin ndonjë rrugë të planifikuar se ku të shkonin.