Ish kryeministrja tajlandeze fiton shtetësi serbe

Ish-kryeministri tajlandeze Yingluck Shinawatra, e cili u dënua me pesë vjet burg për korrupsion në vendin e saj, është bërë një shtetase serbe. Sipas agjencisë së lajmeve Tanjug, qeveria serbe njoftoi se shtetësia e vendit mund të merret nga një i huaj “pranimi i të cilit në shtetësinë e Republikës së Serbisë do të ishte me interes për Serbinë”.

Me një pasaportë serbe, Shinawatra do të jetë në gjendje të udhëtojë në më shumë se 100 vende pa viza, përfshirë shumicën e vendeve të BE-së. Ajo iku nga Tajlanda në vitin 2017, pak ditë para se të dënohej me burg për korrupsion.

Ajo raportohet se shkoi në Dubai, ku vëllai i saj Thaksin Shinawatra, një biznesmen dhe ish-kryeministri i Tajlandës, i cili aktualisht jeton në këtë vend të Gjirit.

Të dy u zgjodhën kryeministra të Tajlandës, por u rrëzuan me grusht shtetit më 2006 dhe 2014. Ndryshe nga e motra, Thaksin bëri kërkesë për nënshtetësi malazeze, e cila iu dha në vitin 2009.