Indonezia bën përpjekje për të zgjidhur krizën në Mianmar

24

Përpjekjet diplomatike rajonale për të zgjidhur krizën politike të Mianmarit u intensifikuan gjatë ditës së sotme, ndërsa protestat vazhduan në Yangon dhe qytete të tjera duke bërë thirrje që bërësit e grushtit të shtetit të tërhiqeshin dhe të kthejnë qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi në pushtet.

Ministri i Jashtëm indonezian Retno Marsudi vizitoi kryeqytetin Tailandez, Bangkok dhe zhvilloi bisedime trepalëshe me homologun e saj Tailandez Don Pramudwinai dhe ministrin e ri të Jashtëm të Myanmarit, kolonelin e pensionuar të ushtrisë Wunna Maung Lwin, i cili gjithashtu udhëtoi në Tajlandë, shkruan Associated Press, transmeton Indeksonline.

Takimi ishte pjesë e përpjekjeve të saj për të koordinuar një përgjigje rajonale ndaj krizës së shkaktuar nga grushti ushtarak i Mianmarit në 1 shkurt.

Në një konferencë shtypi virtual pas kthimit të saj në Indonezi, Marsudi tha se ajo shprehu shqetësimin e vendit të saj në lidhje me situatën në Mianmar.

“Ne u kërkuam të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje dhe të mos përdorin dhunë për të shmangur viktima dhe gjakderdhje,” tha ajo, duke theksuar nevojën për dialog, pajtimin dhe ndërtimin e besimit.

Marudi tha se ajo u kishte përcjellë të njëjtat parime një grupi anëtarësh të zgjedhur të Parlamentit të Mianmarit të cilët u ndaluan nga grushti ushtarak të zinin vendet e tyre. Ligjvënësit janë nga partia Lidhja Kombëtare për Demokracinë e Suu Kyi, e cila fitoi një fitore të madhe në zgjedhjet nëntorin e kaluar që do t’i jepnin asaj një mandat të dytë pesë-vjeçar në detyrë.

Pas grushtit të shtetit, grupi, i quajtur Komiteti Përfaqësues Pyidaungsu Hluttaw, emri i dhomave të kombinuara të Parlamentit, njoftoi se po mblidhte trupin në një sesion online dhe u bëri thirrje KB dhe vendeve të huaja për ta trajtuar atë si qeverinë legjitime të Mianmarit. Ajo ka marrë mbështetje në rritje nga lëvizja protestuese e Myanmar, por pak nëse ka ndonjë mbështetje të huaj. Pranimi i Indonezisë se grupi ka një rol për të luajtur mund të hapë një rrugë për negociatat midis juntës në pushtet të Mianmarit dhe kundërshtarëve të saj.

Marsudi i përshkroi komunikimet e saj me komitetin si “intensive”.
Indonezia dhe anëtarët e tjerë të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore po kërkojnë të promovojnë disa lëshime nga ushtria e Mianmarit që mund të lehtësojnë tensionet përpara se të ketë më shumë dhunë.

Grupimi rajonal, të cilit gjithashtu i përkasin Tajlanda dhe
Pas rreth dy orësh, gjatë së cilës demonstruesit luajtën këngë proteste dhe dëgjuan fjalime që dënonin grushtin e shtetit, turma u largua.

Të Shtunën, policia dhe ushtarët qëlluan për vdekje dy persona në Mandalay ndërsa prisnin një grevë nga punëtorët e bankave të të akuzuarve. Më parë gjatë javës ata kishin shpërndarë me dhunë një tubim përpara një dege të bankës shtetërore me shkopinj dhe me llastiqe.
Gjithashtu të Mërkurën, rreth 150 njerëz nga një grup i krishterë u mblodhën në Yangon, qyteti më i madh i Mianmarit, për të bërë thirrje për rivendosjen e demokracisë dhe lirimin e Suu Kyi dhe udhëheqësve të tjerë civilë të mbajtur që nga grushti i shtetit.

Presioni ndërkombëtar kundër marrjes në pushtet gjithashtu vazhdon, me më shumë se 130 grupe të shoqërisë civile që lëshojnë një letër të hapur Këshillit të Sigurimit të KB duke kërkuar një embargo globale të armëve në Mianmar.