Imazhet dramatike të protestave në Bjellorusi (Foto)

24

Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për “pjesëmarrje në një tubim të paautorizuar”.

Hrydzin, një fotograf fitues i çmimeve, korrespodent i Radios Evropa e Lirë në Minsk dhe Vasyukovich, u gjetën fajtorë për shkeljen e ligjit të Bjellorusisë për pjesëmarrje në tubime masive.

Të dy fotografët dhe një gazetar tjetër u arrestuan në një lokal në Minsk nga një grup njerëzish të veshur më 13 shtator, ditën kur dhjetëra mijëra protestues u mblodhën në kryeqytetin bjellorus për të protestuar kundër rezultateve zyrtare nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit, që i dhanë një fitore të madhe Alyaksandr Lukashenkas.

0D6B5CA7-ACE8-4EB0-92DD-EC477611A210_w650_r0_s 6B64301A-A52E-4D13-A791-EBF0C4837230_w650_r0_s 6BB3E703-6710-4591-9E09-DBF9BD69D5A1_w650_r1_s 7BA0BC02-5F32-4046-B834-A2DF6A04D18E_w650_r1_s 332B9173-760F-48CD-A595-B7FFF07D888C_w650_r1_s 615A8217-1D1D-4A2E-8D1D-22939FA89818_w650_r1_s 774B2D96-1816-4633-8E5E-8CE284D38FBA_w650_r1_s 932B5D39-BD66-49AC-B342-79D04AC3DF2D_w650_r1_s 2163AC3E-5B1C-4A26-961D-199C2E4359BA_w650_r1_s 851498FE-5E73-480D-8646-1235B348B6DA_w650_r1_s B4575E23-C6C3-476D-9DC3-D60E492AB278_w650_r1_s B6007C6E-731F-49D9-BBAE-6E27483425FE_w650_r1_s C1C379DA-981F-47D2-B51E-3EE8B60D69E2_w650_r1_s C2C8D7A9-38CF-4011-BF34-30148A64B602_w650_r1_s DC395813-F2FD-44C7-9F88-C0E80B2F7710_w650_r1_s

Comments are closed.