I forti Macron, nuk lejon takimin Trump-Putin në Paris

0

Vladimir Putin dhe Donald Trump nuk do të mbajnë një takim të veçantë mes tyre kur ata të dy të vizitojnë Parisin për ceremoninë përkujtimore të Luftës së Parë Botërore, sepse mikpritësi i tyre Emmanuel Macron u kërkoi atyre të mos e tërheqin vëmendjen nga ngjarja kryesore.

Kjo është zbuluar nga një raport sekret i Pallatit Elysse, pasi më parë kishte spekulime se lideri amerikan dhe rus mund të kishin një takim dypalësh gjithëpërfshirës më 11 nëntor, kur të dy do të shkojnë në Francë. “Homologu i tyre francez, Emmanuel Macron, ishte i shqetësuar se nëse takimi “kokë më kokë” do të ndodhte, ai do të rrëmbente vëmendjen nga ceremonia e Parisit zyrtar, kështu që ai u kërkoi Trump dhe Putin të mos e bënin atë”, raportoi Kommersant, duke cituar një burim diplomatik anonim evropian.

“Të gjithë po pyesin pse ndryshoi formati i takimit mes Putinit dhe Trump, i cili u njoftua pas vizitës së Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Bolton në Rusi. Ata e shpjeguan atë me politikë të lartë, por shpjegimi i vërtetë është mjaft i thjeshtë”, citohet të ketë thënë burimi. “Kush mund të kishte imagjinuar se në vitin 2018 stili ‘Sun King’ është akoma gjallë dhe duke nisur? Epo, c’est la vie, siç thonë ata”, shtoi burimi i Kommersant.

Asnjë nga të tre kombet e përfshira nuk ka konfirmuar ose mohuar zyrtarisht kërkesën, duke ofruar kënaqësi rreth asaj se si do të jetë e mbushur agjenda e udhëheqësve botërorë që do të vizitojnë Parisin këtë fundjavë. Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump tani pritet të takohen në periferi të samitit të G20 në Argjentinë, ndërsa Putin do të vizitojë edhe SHBA-të në fillim të vitit 2019, sipas planeve aktuale.

Comments are closed.