Giroud fiton kontratë të re nga Milani

Olivier Giroud është dëshmuar si një figurë kyçe për Milanin që nga ardhja e tij dhe klubi thuhet se është gati ta shpërblejë atë me një zgjatje të kontratës.

Sulmuesi francez 35-vjeçar iu bashkua klubit në një marrëveshje me vlerë rreth një milion euro nga Chelsea, duke shtuar një tjetër veteran me përvojë në vijën e parë të kuqezinjve së bashku me Zlatan Ibrahimovic.

Giroud pritej të luante një rol të ngjashëm me suedezin, duke qenë një pikë referimi për anëtarët më të rinj të skuadrës dhe një mbështetje e besueshme, por ai ka shkuar përtej kësaj.

Advertisements

Siç raportohet nga gazetari i Calciomercato.com, Daniele Longo, Milani është gati të zgjasë kontratën e francezit edhe për një vit, duke e shtyrë datën e skadencës me një vit nga 2023 në 2024.

Lëndimet e Ibrahimovic, Ante Rebic dhe Divock Origi e kanë bërë besueshmërinë dhe përvojën e francezit kyç, ndërsa kuqezinjtë kërkojnë të mbrojnë Scudetton e tyre këtë sezon. Në shtatë ndeshjet e para të Serisë A, Giroud ka shënuar katër gola dhe ka dhënë një asistim.