Fjalët e fundit të gazetarit Khashoggi i cili u vra mizorisht në konsullatën e Arabisë Saudite

10

Një gazetë turke ka botuar detaje të reja të një regjistrimi që raportohet se kapi momentet e fundit të gazetarit saudit të vrarë Jamal Khashoggi.Kritiku i shquar i qeverisë u vra në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll tetorin e kaluar.

Khashoggi shkroi një kolonë për gazetën Washington Post dhe ishte me qendër në SHBA para zhdukjes së tij.Ai u pa për herë të fundit duke hyrë në konsullatën Saudite në Stamboll më 2 tetor 2018 për të marrë dokumentet që i duheshin për t’u martuar me të fejuarën e tij turke.Vdekja e tij misterioze grumbulloi shqyrtimin mbi Arabinë Saudite, e cila lëshoi ​​informacione kontradiktore në lidhje me zhdukjen e tij.Autoritetet Saudite prej një operacioni të realizuar për zbulimin e vrasjes së tij dhe i futën në gjyq 11 burra.Sabah ka bërë vazhdimisht tituj ndërkombëtarë duke mbajtur detaje përfshirë disa që janë diskutuar në lidhje me vdekjen misterioze të gazetarit.

Biseda mes të dyve, të cilët janë ndër pesë të dyshuarit që përballen me dënimin me vdekje në Arabinë Saudite për vrasjen, është si më poshtë:

Mutreb: A është e mundur ta vendosni trupin në një thes?

Al-Tubaigy: Jo. Shumë e rëndë, shumë i gjatë gjithashtu. Në fakt unë di si të shkurtoj shumë mirë. Asnjëherë nuk kam punuar në një trup të njerëzve të gjallë, por do ta menaxhoj edhe atë me lehtësi. Unë zakonisht i vesh në kufje dhe dëgjoj muzikë kur shkurtoj trupin e kufomave. Në ndërkohë, unë pi kafenë time dhe cigaren. Pasi ta shpërndaj, do t’i mbështillni pjesët në qese plastike, do t’i vendosni në valixhe dhe do t’i nxirrni jashtë (nga ndërtesa).

Në fund të bisedës, Mutreb pyet nëse ka mbërritur “kafsha që duhet të flijohet”. Në 1:14 p.m., një anëtar i paidentifikuar i skuadrës së hitit thotë se “[ai] është këtu.”

Pas këtyre bisedave në 10 minutat e fundit që çuan deri në vdekjen e Khashoggi, dialogu vazhdon:

Mutreb: Lini një mesazh për djalin tuaj.
Khashoggi: Çfarë duhet t’i them birit tim?

Mutreb: Do të shkruani një mesazh, le të provojmë; na tregoni.

Khashoggi: Çfarë duhet të them, ‘do të shoh së shpejti’?

Anëtar i skuadrës së panjohur : Flisni shkurt.
Mutreb: Do të shkruani diçka si ‘Unë jam në Stamboll. Mos u shqetëso nëse nuk mund të arrish tek unë ‘.

Khashoggi: Nuk duhet të them që jam rrëmbyer.

Anëtar i skuadrës së panjohur : Hiqjani xhaketën.

Khashoggi: Si mund të ndodhë një gjë e tillë në një konsullatë? Nuk po shkruaj asgje.
Mutreb: Shkruaje, zoti Jamal. Nxito. Na ndihmoni që të mund t’ju ndihmojmë, sepse në fund do t’ju çojmë përsëri në Arabinë Saudite dhe nëse nuk na ndihmoni ju e dini se çfarë do të ndodhë përfundimisht.

Khashoggi: Këtu ka një peshqir. Do të më drogoni?

Al-Tubaigy: Ne do t’ju vendosim në gjumë.

Pasi u drogua, Khashoggi thotë se “mos ma mbaj gojën mbyllur” para se të humbasë vetëdijen.”Unë kam astmë. Mos e bëj, ti do të më mbytësh”. Këto ishin fjalët e fundit të Khashoggi.
Vrasësit e tij kishin vendosur mbi të një qese plastike dhe ai përfundimisht do të mbytej për vdekje. Përleshjet dhe vështirësia mbizotërojnë më pas në regjistrime, me pyetje dhe direktiva të rastit nga skuadra e vrasësve që dëgjohej herë pas here.

Comments are closed.