Ferrari prezanton makinën më të shtrenjtë në botë (FOTO)

40

Ferrari do nxjerri në fillim të vitit 2018 makinën e fundit që ka fituar garën 24 Hours of Le Mans e cila mendohet se do jetë makina më e shtrenjtë në botë. Në vitin 1964 Ferrari ‘1964 275 P’ arriti që të fitojë garën që zgjati plot një ditë, diçka që nuk është realizuar nga asnjë makinë tjetër në gara gjatë këtyre 53 viteve që nga ajo kohë. Në shkurt Ferrari do të nxirret në ankand në Paris dhe parashikohet të eklipsojë shifrën më të lartë të paguar për të blerë një makinë, një rekord aktualisht i vendosur me çmimin 38.115 milionë dollarë. Nëse arrin të bëhet makina më e shtrenjtë e të gjitha kohërave, do të thyente këtë rekord të vendosur nga Ferrari GTO 1962 250 që u shit në 2014 në Kaliforni.

 

Comments are closed.