Evropa nuk do më sanksione!

Agresioni i vazhdueshëm i Rusisë duhet të jetë i mjaftueshëm për të justifikuar presionin ndaj Moskës, tha një tjetër diplomat i BE-së. Ndërsa fushata nga vendet ”skifter” do të vazhdojë, ata mund të presin për shumë gjatë. “Askush nuk dëshiron të flasë për më shumë sanksione tani”, tha një zyrtar i BE-së

 

Nëse Ukraina dhe mbështetësit e saj kishin ende ndonjë shpresë për më shumë sanksione të BE-së në afat të shkurtër, Hungaria thjesht e shkatërroi atë. Këtë javë, Budapesti kundërshtoi zgjatjen zakonisht rutinë të sanksioneve të bllokut kundër oligarkëve rusë, duke kërkuar që tre biznesmenë të hiqen nga lista. Vendet e BE-së përfundimisht morën Budapestin, por kërcënimet ilustruan se si udhëheqësi i Hungarisë Viktor Orbán nuk ka frikë të përdorë asnjë mjet në dispozicionin e tij – në këtë rast një procedurë automatike, teknike – për përfitime politike. Në muajt e parë pas pushtimit rus më 24 shkurt, diplomatët dhe zyrtarët evropianë punuan për të goditur me sanksione aleatët dhe industritë e presidentit rus Vladimir Putin. Solidariteti i bllokut në përpjekjen e tij për të shkaktuar presion mbi ekonominë e Rusisë – edhe në mes të kostove në vend – habiti edhe disa nga kritikët më të ashpër të BE-së. Por tani, siç tha një zyrtar i lartë në një vend të BE-së, blloku thjesht nuk po mendon më për sanksione.

“Oreksi është më i pakët”, sipas një diplomati të lartë nga një vend i BE-së. “Është bërë më e vështirë”. Vonesa e gjatë në miratimin e ndalimit të naftës të BE-së kundër Rusisë – dhe procesi torturues për të hartuar përjashtime dhe kompensim për kombet si Hungaria – ka lënë kujtime të hidhura. Lëvizja e Orbanit këtë javë ishte vetëm një tjetër kujtesë e atij episodi të dhimbshëm.

Advertisements

Për një paketë të ardhshme, tha diplomati i lartë i BE-së, frika e vërtetë është se Hungaria jo thjesht mund të ngecë, por në fakt të bllokojë plotësisht vendimin. Dhe nuk është vetëm Hungaria. Ekziston gjithashtu shqetësim për qëndrimin e Italisë ndaj sanksioneve pasi Roma të ketë një qeveri të re. Matteo Salvini, kreu i partisë së ekstremit të djathtë të Italisë, Liga, ka argumentuar se sanksionet perëndimore kundër Rusisë dëmtojnë Italinë dhe u ka bërë thirrje liderëve të tjerë që të rimendojnë qëndrimin e tyre. Më e rëndësishmja, zemërimi në rritje i votuesve për rritjen e çmimeve të energjisë dhe konsumit po i bën politikanët evropianë gjithnjë e më shumë nervozë. “Ne po rrezikojmë një dimër të vështirë”, tha një zyrtar i BE-së, duke hedhur poshtë çdo bisedë për sanksione të reja. “Kriza aktuale energjetike po i nervozon të gjithë liderët politikë sepse i frikësohen pasojave politike. Në shumë vende, kjo ka të bëjë me mbijetesën e qeverive të tyre”.

Komisioni Evropian tani dëshiron të fokusohet në zbatimin e sanksioneve ekzistuese. Por edhe kjo nuk është detyrë e lehtë. Zëvendësministrja e Drejtësisë e Ukrainës, Iryna Mudra, këtë muaj po viziton kryeqytetet në Evropë dhe SHBA për të bindur qeveritë që të gjurmojnë asetet e rusëve të sanksionuar – dhe t’i konfiskojnë ato.

Mudra gjithashtu dëshiron që BE të konfiskojë asetet shtetërore ruse, jo vetëm ato private, për t’i përdorur për rindërtimin e Ukrainës. Ai plan, megjithatë, përballet me pengesa ligjore dhe nuk ka gjasa të bëhet realitet së shpejti – gjë që Mudra e pranon. Lodhja e sanksioneve po frustron Ukrainën dhe vendet e BE-së që kanë udhëhequr akuzat kundër Moskës, si Polonia dhe vendet baltike. Vendet më të ashpra po lobojnë për një raund të mundshëm të ardhshëm të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, thanë dy diplomatë të BE-së. Ata kanë një gamë të gjerë sugjerimesh. Njëra është kufiri i çmimit të naftës, siç diskutohet në G7. Një tjetër është sanksionimi i industrisë bërthamore ruse dhe karburantit bërthamor, duke pasur parasysh situatën në termocentralin atomik ukrainas Zaporizhzhia. Sugjerime të tjera janë më shumë sanksione kundër shërbimeve cloud, kriptomonedhave dhe teknologjive të tjera.

Agresioni i vazhdueshëm i Rusisë duhet të jetë i mjaftueshëm për të justifikuar presionin ndaj Moskës, tha një tjetër diplomat i BE-së. Ndërsa fushata nga vendet ”skifter” do të vazhdojë, ata mund të presin për shumë gjatë. “Askush nuk dëshiron të flasë për më shumë sanksione tani”, tha një zyrtar i BE-së. (politico.eu)