Erdogan: Delegacionet suedeze dhe finlandeze të mos lodhen për të ardhur në Turqi

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi se delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të shqetësohen të vijnë në Ankara, për ta bindur atë që të miratojë aplikimin e tyre në NATO.

Qeveria e Suedisë ka vendosur zyrtarisht të aplikojë për anëtarësim në NATO, një ditë pasi presidenti finlandez, Sauli Niinisto, konfirmoi se Oslo do të aplikojë gjithashtu për anëtarësim.

Turqia i befasoi aleatët e saj të NATO-s javën e kaluar duke thënë se nuk do t’i shikonte aplikimet e tyre “pozitivisht”, duke përmendur kryesisht historinë e tyre të pritjes së anëtarëve të grupeve që Ankaraja i konsideron terroristë.

Advertisements

Në një konferencë shtypi të hënën, Erdogan përsëriti se Turqia nuk do të miratojë ofertat e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, duke e quajtur Suedinë një “kapje” për organizatat terroriste dhe duke shtuar se kishte terroristë në parlamentin e saj.

Zyra e jashtme suedeze tha më herët se përfaqësues të lartë të Suedisë dhe Finlandës planifikojnë të udhëtojnë në Turqi për bisedime për të adresuar kundërshtimet e Ankarasë.

“Ata do të vijnë në Turqi të hënën. A po vijnë të na bindin? Më falni, por ata nuk duhet të lodhen”, tha Erdogan për vizitën e planifikuar.

Ankaraja thotë se Suedia dhe Finlanda strehojnë njerëz që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste.

Përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

NATO dhe Shtetet e Bashkuara thanë se ishin të bindur se Turqia nuk do të ndalonte anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

Diplomatët thanë se Erdogan do të ishte nën presion për t’u dorëzuar pasi Finlanda dhe Suedia do të forconin shumë NATO-n në Detin Baltik. /Albanianpost