Ëndrra e brishtë evropiane e Gjeorgjisë

Situata mbetet delikate. BE-ja duhet të lundrojë midis kërkesës që Tbilisi të bëjë përparim në punën e kërkuar nga kushtet që ka vendosur dhe rrezikut, nëse hendeku zgjerohet, për t’i lënë rrugën të hapur ndikimit rus. Por së pari u takon liderëve gjeorgjianë të dëshmojnë vendosmërinë e tyre për t’u bashkuar me familjen evropiane duke vendosur rregull në radhët e tyre dhe duke punuar seriozisht për të rivendosur sundimin e ligjit

 

Nga Le Monde

E prekur nga regresioni i demokracisë dhe nga pasojat e luftës ruse në Ukrainë, Gjeorgjia është sërish në trazira. Në një skenar tashmë të njohur, kjo republikë e vogël në Kaukazin e Jugut, pjesë e BRSS deri në vitin 1991, po përballet me erërat e kundërta nga Rusia dhe Bashkimi Evropian. Pro-evropianët shënuan një pikë vendimtare të enjten, më 9 mars, duke siguruar tërheqjen e një projektligji antidemokratik pas protestave masive. Trupat ruse kanë pushtuar 20% të territorit gjeorgjian që nga ndërhyrja e tyre në vitin 2008 me pretekstin e mbrojtjes së pakicave ruse në dy territore separatiste, Abkhazi dhe Osetinë e Jugut. Vitin e kaluar, lufta në Ukrainë çoi në mbërritjen në Gjeorgji të qindra mijëra rusëve që donin t’i shpëtonin një mobilizimi të urdhëruar nga presidenti rus Vladimir Putin, duke çorganizuar jetën e vendit, në sfondin e konfuzionit të madh në Tbilisi.

Advertisements

Jeta politike në Gjeorgji dominohet nga miliarderi Bidzina Ivanishvili, themelues i partisë qeverisëse Ëndrra Gjeorgjiane, i cili, megjithë premtimet e tij të përsëritura për t’u tërhequr nga politika, kontrollon jozyrtarisht pushtetin.

Apeli i BE-së në mesin e popullatës, megjithatë, është i pamohueshëm. Sipas sondazheve, më shumë se 80% e gjeorgjianëve duan që vendi i tyre të bëhet anëtar i bllokut. Gjeorgjia aplikoi për anëtarësim një vit më parë, por Brukseli u përmbajt nga dhënia e statusit të kandidatit që i ishte dhënë Ukrainës dhe Moldavisë dhe vendosi një sërë kushtesh që Tbilisi të përmbushte përpara se të mund të ecte përpara. Të martën, më 7 mars, mbështetja fillestare nga Parlamenti i Gjeorgjisë për legjislacionin e modeluar sipas ligjit rus që kërkon që shoqatat me më shumë se 20% fonde të huaja të deklarohen si “agjentë të huaj” shërbeu si një katalizator, duke nxjerrë mijëra kundërshtarë në rrugë për të kërkuar që legjislacioni të shfuqizohet. Pavarësisht dhunës së operacioneve të shpërndarjes dhe arrestimeve, protestuesit u mblodhën sërish të mërkurën në mbrëmje në numër më të madh.

Kjo lëvizje popullore ia doli që ta bënte partinë në pushtet të ‘gjunëzohej’ para tyre. Të enjten në mëngjes, ajo tha se do ta tërheqë projektligjin “pa kushte”. Kjo është një fitore për forcat demokratike dhe pro-evropiane në Gjeorgji.

I përshkruar si një “ligj rus” nga opozita, legjislacioni simbolizonte rënien shqetësuese të sundimit të ligjit që pengon ambiciet evropiane të vendit. Shtuar presionit nga shoqëria civile, reagimet perëndimore për miratimin e projektligjit erdhën në kohën e duhur: shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, deklaroi të mërkurën se projektligji ishte “i papajtueshëm me vlerat e BE-së”, ndërsa Shtetet e Bashkuara Shtetet, “thellësisht të shqetësuara”, shprehën “solidaritetin” e tyre me protestuesit. Presidentja e Gjeorgjisë, Salome Zurabishvili, e cila u zgjodh me mbështetjen e partisë Ëndrra Gjeorgjiane, kishte bërë thirrje për shfuqizimin e ligjit, i cili, sipas saj, “po e distancon Gjeorgjinë nga BE”.

Megjithatë, situata mbetet delikate. BE-ja duhet të lundrojë midis kërkesës që Tbilisi të bëjë përparim në punën e kërkuar nga kushtet që ka vendosur dhe rrezikut, nëse hendeku zgjerohet, për t’i lënë rrugën të hapur ndikimit rus. Por së pari u takon liderëve gjeorgjianë të dëshmojnë vendosmërinë e tyre për t’u bashkuar me familjen evropiane duke vendosur rregull në radhët e tyre dhe duke punuar seriozisht për të rivendosur sundimin e ligjit.