[adning id="476476"]

E dhimbshme, djali i Michael Ballack humb jetën në aksident

66

Tragjedi në familjen e Michael Ballack, ish-mesfushorit të përfaqësueses gjermane dhe të klubeve të mëdha europiane, Levekusen, Bayern Mynih e Chelsea. Djali adoleshent i 44-vjeçarit, Emilio, 18-vjeç, ka ndërruar jetë pas një aksidenti me motor me katër rrota në pronën e tyre private në Troia, pranë qytetit të Lisbonës, Portugali.

I dyti nga tre fëmijët e Ballack me ish-partneren e tij  Simone Lambe, Emilio u dëmtua rëndë pasi mjeti motorik u përmbys, duke e zënë poshtë. E kotë ndërhyja e ndihmës së shpejtë, pasi djali i Micheal Ballackut ndërroi jetë.

Deri më tani nuk ka asnjë koment zyrtar nga familja, por ish -klubi i tij Chelsea ka postuar një mesazh ngushëlli pas raportimeve të shumta për aksidentin.

Ballack, tani 44 vjeç, është aktivizuar në 98 ndeshje me Gjermaninë dhe konsiderohet një nga mesfushorët më të mëdhenj të brezit të tij.

Ai kaloi katër vjet me Chelsea-n mes viteve 2006 dhe 2010, duke fituar Premier League në atë kohë, ndërsa fitoi tre tituj të Bundesligës me Bayernin e Mynihut dhe një tjetër me Kaiserslauternin në fillimet e karrierës së futbollist.

Ballack në mënyrë të turpshme dhe të vazhdueshme humbi çmimet më të mëdha të të gjithëve, megjithatë, duke qenë një finalist humbës në Ligën e Kampionëve me Bayer Leverkusen dhe Chelsea, si dhe në Kampionatin Evropian dhe Kupën e Botës me Gjermaninë.