Dua Lipa thotë se duhet të jesh prej çeliku që të mos i lejosh fjalët të ndikojnë në ty

28

Dy vite pasi hiti i saj “New Rules” e bëri atë një yll global, Dua Lipa është rikthyer me një album perfekt disco- pop.

Dua Lipa dinte dy gjëra para se të fillonte albumin që vijonte pas atij të parit në vitin 2017: do ta quante atë Future Nostalgia, dhe do të ishte “një album me të vërtetë argëtues dhe të më bënte që unë të doja të kërceja dhe të largoja botën e jashtme”, tha ajo, shkruan “TheGuardian”, transmeton portali arbresh.info

Pasi qarkulloi ilegalisht në internet, Dua Lipa publikoi albumin e ri të premten e parë pas ‘izolimit’ të Britanisë së Madhe nga koronavirusi.

Në vitin 2017, Dua është bërë artistja më e transmetuar në botë, një vit më vonë fitoi dy çmime “Brit”. Në janar, ajo me këngën “New Rules” arriti 2 miliardë klikime në YouTube.

“Suksesi krijon liri dhe presion”, thotë Lipa.

“Njerëzit pothuajse më bënë të ndihem keq për arritjet e mia, ose nuk më lejuan të ndjehem krenare për gjërat që kam bërë sepse ata më bënë të ndjehesha sikur isha pothuajse i padenjë për ta,” shtoi ajo. “Edhe pse e di që kam punuar shumë dhe kam bërë aq shumë nga puna, shfaqjet dhe prapaskenat.”

Ajo lindi në 1995 dhe jetoi në Londër derisa familja u kthye në Prishtinë kur ishte 10. Kur mbushi të 15-at , ajo u kthye për të ndjekur ëndrrën për tu bërë yll i pop-it, duke bindur prindërit e saj se do të kishte një shans më të mirë për të hyrë në një universitet britanik nëse mbaronte shkollën këtu.

Lipa nënshkroi së pari me ekipin drejtues të Lana Del Rey, pastaj me Warner Music.

“Me çdo këngë, vrulli po ndërtohej, por vetëm copa të vogla,” thotë ajo. “Unë po bëja gjëra të reja, po mësoja atë që pritej nga unë, si të jem para një aparati fotografik, si ta përmirësosh performancën e fundit.”

Lipa fitoi Grammy për “artisten më të mirë të re” në vitin 2019. Këngëtarja thotë se shumëkush nuk ka besuar se do të arrinte këtu, por kishte edhe të tillë që i thonin se u pëlqente muzika e saj.

“Tabloidët e dinë shumë mirë se çfarë bëjnë, dhe kjo prek me të vërtetë të gjithë. Ju duhet të bëheni prej çeliku për të mos lejuar që fjalët t’ju ndikojnë”, tha ajo, teksa përmendi edhe komentet negative në rrjetet sociale, transmeton lajmi.net.

Ajo thotë se u përpoq të gjente “gjuhën e saj lirike” në debutimin e saj, duke u ndier më shumë me lehtësi për të shkruar këngë të trishtueshme.

“Mësova se mund të shkruaj këngë të lumtura që janë akoma me të vërtetë autentike dhe kanë mundësinë e të qenit të lezetshëm dhe të mos shihen si flluskë”, deklaron Dua.

Pasi u filmua duke hedhur para tek valltaret me Rosalían, Lipa u akuzua për shfrytëzim të grave.

Por, ajo reagoi duke thënë se në atë ndejë asgjë nuk ishte poshtëruese, thjesht të gjithë vallëzuan dhe u argëtuan.

Puna e grave është gjithmonë e minimizuar, thotë Lipa. “Ne të gjitha duhet të punojmë pak më shumë për t’u marrë seriozisht, por kjo nuk është diçka që ne nuk jemimësuar për ta bërë”, thotë ajo.

“Koha tregon gjithmonë. Dhe ndërkohë, unë do të punoj vetëm që njerëzit të më marrin seriozisht”, përfundon Dua, teksa flet për albumin e ri.

Ajo është më e shqetësuar për politikën e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar pas Brexit-it. Sikur kjo të ekzistonte në vitet ’90, ajo mendon se Mbretëria e Bashkuar do të ndalonte familjen e saj të iknin nga Kosova (ku mamaja e saj ishte avokate, babai i saj një dentist) për në Mbretërinë e Bashkuar, ku ata punuan si kamerierë dhe studionin për karriera të reja.

https://www.theguardian.com/music/2020/apr/03/dua-lipa-you-have-to-be-made-of-steel-to-not-let-words-get-to-you

Comments are closed.