DPHM: Deri në fund të ditës dhe gjatë natës shi i rrëmbyeshëm i kohëpaskohshëm

Shkup, 18 korrik – Deri në fund të ditës dhe gjatë natës, moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe jostabil me shi të rrëmbyeshëm të kohëpaskohshëm, bubullima dhe erë të fortë. Në Luginën e Shkupit, gjithashtu deri në fund të ditës dhe gjatë natës, pjesërisht me re dhe e paqëndrueshme me shi të rrëmbyeshëm të kohëpaskohshëm, shtrëngata dhe erë të fortë, informon Drejtoria për punë hidrometeorologjike.

Nesër moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe jostabil me shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të fortë. Në nivel lokal, proceset do të jenë më intensive në formën e stuhive me shi më të rrëmbyeshëm në një kohë të shkurtër, shkarkime të shpeshta elektrike, erëra të forta dhe kushte breshëri.

Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 13 deri në 20, dhe maksimale do të arrijë 27 deri 35 gradë. Indeksi UV do të jetë 7.

Advertisements

Në Shkup, moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell.

Pasditja do të jetë e paqëndrueshme me shi të rrëmbyeshëm të kohëpaskohshëm, shtrëngata dhe erëra të forta. Temperatura minimale do të ulet në 16 dhe maksimale do të arrijë 30 gradë.

Të martën, moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell.

Zhvillimi i paqëndrueshmërisë lokale me shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erëra të forta do të jetë kryesisht në zonat malore. Nga e mërkura, moti do të stabilizohet.

Më shumë shi në nëntë orët e fundit deri në orën 17:00 ka pasur në Pozharan, ku ka rënë 25 litra për metër katror, pason në Ohër 10, Shkup-Petrovec dhe Pretor tetë, Tetovë gjashtë