“Doni shëroheni? Ejani në Kalabri”

25

Italia u rihap të mërkurën për turistët nga Evropa, tre muaj pasi vendi hyri në bllokimin e koronavirusit, teksa fillon sezoni i verës të gjitha shpresat janë mbështetura në ringjalljen e industrisë së turizmit e cila është industria kryesore e shtetit Italian. Gondolat janë të gatshme të lundrojnë në kanalet e Venecias, të dashuruarit do të jenë në gjendje të vizitojnë “Romeo dhe Juliet” në ballkonin e famshëm të Veronas, dhe tifozët e gladiatorëve mund të pozojnë për selfie në Koloseun e Romës.

Por gjithmonë është frika se turistët e huaj që do të vijnë mund të përhapin një pandemi edhe më të egër. “Ejani në Kalabri. Ekziston vetëm një rrezik: që ju të shëndosheni,” tha të dielën guvernatori i rajonit jugor Jole Santelli.

Italia ishte vendi i parë evropian që u godit fort nga koronavirusi dhe zyrtarisht ka raportuar më shumë se 33,000 vdekje. Virusi imponoi një bllokim ekonomik në fillim të marsit dhe që atëherë ka parë që numrat e saj të ngjitjes të bien ndjeshëm. Me vendin që përballet me recesionin e tij më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore, ajo ka nevojë që të huajt që të kthehen sa më shpejt. Por Italia ende raporton dhjetëra raste të reja çdo ditë, veçanërisht në rajonin verior të Lombardisë, dhe ekspertët paralajmërojnë se qeveria mund të jetë nxituar në lejimin e udhëtimit midis rajoneve dhe jashtë vendit.

Comments are closed.