Djali i Maradonës: Barça me 11 kampionë, por jo familje si Napoli

Ishte pikërisht ai, djali i “Dorës së Zotit”, një tifoz i shkëlqyeshëm i Napolit, që foli ekskluzivisht për “Sport” para ndeshjes së Ligës së Kampionëve, kundër Barçës, më 8 gusht

32

“Diego është Zoti i futbollit, Leo është më i miri midis qenieve njerëzore”. Diego Armando Maradona Jr. nuk ka dyshime kur pyetet për babanë e tij dhe dualitetin historik me Leo Messin. “Për shkak se nuk mund të krahasosh tokësorin me jashtëtokësorin, është e pamundur”, – përsërit napolitani 33-vjeçar. Ishte pikërisht ai, djali i “Dorës së Zotit”, një tifoz i shkëlqyeshëm i Napolit, që foli ekskluzivisht për “Sport” para ndeshjes së Ligës së Kampionëve, kundër Barçës, më 8 gusht.

– Nuk duket më i njëjti Napoli si i Carlo Ancelotti
Saktësisht, Gattuso arriti të zgjidhë problemet e dhomës së zhveshjes dhe të rikthejë besimin te të gjithë lojtarët e tij. Ata fituan Kupën e Italisë dhe tanimë janë kualifikuar në “Europa League”, edicionin e radhës. Napoli ka mjaft talent, veçanërisht përpara (në sulm). Këtu jam duke menduar për Mertens, Insigne, Callejón. Në “Camp Nou”, ata do të shënojnë të paktën një gol kundër Barçës, me siguri. Gattuso është një punëtor i shkëlqyeshëm, ai mbërriti në heshtje dhe iu fut punës. Motoja e tij është punë, punë dhe punë. Napoli i tij nuk është më i thjeshtë si ekip futbolli, por një familje, me një mentalitet dhe një vullnet për të përmbushur qëllimet e tyre së bashku. Unë po ju them të vërtetën: përveç atyre që fituan përsëri “Scudetto”, të cilët kurrë nuk më pëlqen t’i përmend, nuk mendoj se ka një ekip më të mirë se Napoli në Itali, tani për tani.

– Po Barça?
E kundërta e Napolit. Ju keni një ekip të talentuar, me 11 kampionë, por jo një familje. Është e qartë se mund të flas për Barçën vetëm si vëzhgues i jashtëm, por diçka u prish në dhomën e zhveshjes. Ende e kuptoj shkarkimin e Ernesto Valverde. Cili është qëllimi për të larguar një trajner hedhur, me të cilin po konkurronit për të fituar kampionatin dhe Ligën e Kampionëve? Me Quique Setién keni edhe më shumë probleme se më parë.

– Çfarë menduat për ndeshjen e parë në “San Paolo”?
Barça nuk luajti një lojë të shkëlqyeshme as atje, ishte mjaft dobët. Por, kujdes: kurrë nuk mund të jesh i sigurt përballë skuadrës ku bën pjesë Leo Messi. Ishte e mrekullueshme ta shihja për herë të parë në tempullin e babait tim, napolitanët u emocionuan.

– Nëse Maradona, Ronaldo dhe Cruyff janë e kaluara e futbollit, Lautaro Martínez është e ardhmja. A mendoni se “Toro” është gati të luajë me Messin?
Lautaro është një lojtar shumë i rëndësishëm, një bomber për të tashmen dhe të ardhmen. Tek Interi ka treguar cilësi të shkëlqyera, ka shënuar shumë gola.

– A mendoni se do të përfundojë te Barça këtë verë?
Ehhh, nuk e di. Klubi zikaltër është i shkëlqyeshëm për në Itali, por Barça është nga një planet tjetër dhe nuk mund të parashikosh për këtë. Lautaro është një talent për të bërë ndryshimin në çdo ekip. Luis Suárez nuk është i përjetshëm, Griezmann mendoj se do të zgjasë një kohë të shkurtër te Barcelona, ​​kështu që nënshkrimi i Lautaro do të ishte diçka fenomenale, gjithashtu shumë e nevojshme.

Comments are closed.