Diplomati ukranias: Armatosje bërthamore nëse nuk bashkohemi me NATO-n

17

Një diplomat ukrainas paralajmëroi se Kievi mund të detyrohet të armatoset me armë bërthamore për të mbrojtur sigurinë e vendit nëse NATO nuk plotëson kërkesën e anëtarësimit për shkak të tensioneve me Rusinë fqinje.

Andriy Melnyk, ambasadori i Ukrainës në Gjermani, i tha rrjetit kombëtar të radios publike Deutschlandfunk se administrata e Presidentit Volodymyr Zelensky po vlerësonte të gjitha opsionet e mundshme ndërsa frika u rrit nga një përshkallëzim i mundshëm i armiqësive në lindje të vendit.

“Ose ne jemi pjesë e një aleance si NATO dhe kontribuojmë në forcimin e kësaj Europe, ose kemi vetëm një mundësi: për t’u armatosur,” tha Melnyk, raporton agjencia gjermane e lajmeve DPA.

“Si tjetër mund të garantojmë mbrojtjen tonë?”

Rusia, ndërkohë, ka mbledhur dhjetëra mijëra trupa, si dhe tanke dhe artileri pranë kufirit të përbashkët. Moska ka mobilizuar gjithashtu trupa në rajonin e aneksuar të Detit të Zi të Krimesë.

Ukraina është aktualisht një aleate e NATO-s, por jo anëtare. Për vite, ajo u përpoq të fillonte bisedimet e pranimit, por vazhdimisht u refuzua.

Më parë këtë muaj, Kievi bëri thirrje që procesi i bashkimit me NATO-n të përshpejtohet, duke thënë se kjo ishte mënyra e vetme për t’i dhënë fund konfliktit në rajonin Donbas, pjesë e të cilit janë Donetsk dhe Luhansk.

Moska kundërshton një plan të tillë dhe akuzoi NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara për kthimin e Ukrainës në një “fuçi baruti” me rritjen e dërgesave të armëve në vend.

NATO, ndërkohë, i ka thënë Ukrainës të nisë reformat e brendshme dhe të zhvillojë aftësitë e saj mbrojtëse në mënyrë që anëtarësia të konsiderohet.

Zelensky tha të premten se ai kishte ngritur përsëri çështjen e kandidaturës së Ukrainës për anëtarësimin në NATO ndërsa po ndiqte bisedimet me Presidentin francez Emmanuel Macron në Paris. Kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu u bashkua me diskutimet në kryeqytetin francez përmes lidhjes video.

Presidenti ukrainas u tha gazetarëve pas takimit se ndjeu mbështetjen e Francës dhe Gjermanisë, të cilat janë anëtare të NATO-s, duke pasur parasysh planin e veprimit të vendit të tij për t’u bashkuar me Aleancën.

Ai gjithashtu tha se ishte i gatshëm për bisedime katërpalëshe që do të përfshinin Presidentin rus Vladimir Putin për të qetësuar marrëdhëniet, duke shtuar se ai mendoi se një takim i veçantë midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Putin të propozuar nga Uashingtoni mund të ndihmojë në zgjidhjen e disa çështjeve. /tesheshi