Dhjetë rregullat mbretërore që tani Princi Harry dhe Meghan Markle nuk janë më të detyruar t’i ndjekin

Ekzistojnë rregulla të caktuara që çdo anëtar i familjes mbretërore duhet t’i ndjekë.

Tani që Princi Harry dhe Meghan Markle kanë dhënë dorëheqjen, ka shumë protokoll që ata nuk duhet të respektojnë më, si përshembull ndalimi i të përqafuarit fansa ose dhënia e autografeve.

Në vazhdim ju prezantojmë me 10 rregullat që ata nuk janë të detyruar t’u përmbahen më:

1. Tani ata mund të përqafojnë dhe puthin fansat e tyre

Grant Harrold, një ekspert i rregullave të etikës dhe ish-drejtuesi i Princit Charles, më parë i tha Gazetës Insider se është i inatosur kur mbretërorët prekin fansat e tyre.

“Si dhe rregulli i mirësjelljes, ai paraqet një rrezik të madh sigurie nëse dikush është në gjendje të afrohet aq shumë sa që ata janë në gjendje të prekin anëtarët e familjes mbretërore”, tha ai.

Megjithëse kjo nuk i ka ndaluar Harryn dhe Markle të përqafojnë fansat e tyre në të kaluarën, kjo zakonisht ka qenë e rezervuar për fëmijët më të vegjël që takohen në rrethina mbretërore.

2. Ata mund të nënshkruajnë autograf

Kur atij i është kërkuar të nënshkruajë autografe për fansat, Charles thuhet se është përgjigjur duke thënë, “Më vjen keq, ata nuk më lejojnë ta bëj këtë”, raportoi më parë Insider.

Markle theu këtë rregull kur nënshkroi një libër autografie të një vajze 10-vjeçare në vitin 2018.

3. Markle mund të kthehet aktrimit

Markle luajti rolin e Rachel Zane, një avokate në serialin “Suits”. Ajo e la këtë rol para se të hynte në familjen mbretërore në vitin 2018.

Nuk do të ishte e mundur që dukesha të vazhdonte të bënte të ardhurat e saj ndërsa merrte fonde nga taksapaguesit britanikë.

Kohët e fundit Harry përmendi këtë si një nga arsyet e tij për daljen nga mbretëria.

“Shpresa jonë ishte të vazhdojmë t’i shërbejmë Mbretëreshës, Komonuelthit dhe shoqatave të mia ushtarake, por pa fonde publike. Për fat të keq, kjo nuk ishte e mundur”, tha ai.

Kohët e fundit Times raportoi se Markle kishte nënshkruar një marrëveshje për zërim me kompaninë filmike “Disney”, e cila me sa duket planifikon të bëjë një dhurim për organizatën e kafshëve të egra “Elephants bê” në vend që të paguajë Markle – kjo mund të tregojë llojin e punës që Markle planifikon të bëjë pas jetës mbretërore.

4. Markle dhe Harry nuk kërkohet më ta përfaqësojnë Mbretëreshën në ngjarjet zyrtare të familjes mbretërore

“Siç u ra dakord në këtë marrëveshje të re, ata e kuptojnë se u kërkohet të tërhiqen nga detyrat Mbretërore, përfshirë emërimet zyrtare ushtarake. Ata nuk do të marrin më fonde publike për detyrat mbretërore”, njoftoi një përfaqësues i pallatit në fillim të këtij muaji.

Duka dhe dukesha ishin më parë përgjegjës për përfaqësimin e Mbretëreshës gjatë vizitave në patronazhet e tyre ose gjatë ngjarjeve të rëndësishme publike.

5. Ata nuk kanë nevojë të kenë një shërbim pagëzimi për fëmijën e tyre të ardhshëm – dhe nëse e bëjnë këtë, ka të ngjarë që ata nuk do të ndjekin traditën mbretërore

Pagëzimet mbretërore janë të mëdha në traditë, dhe Harry dhe Markle u siguruan ta pranojnë këtë në ceremoninë e Archiet në korrik.

Ai kishte veshur veshjen tradicionale të kurorëzimit mbretëror që është veshur gjithashtu nga Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis.

Veshja është një kopje e mantelit mbretëror të kurorëzimit të porositur nga Mbretëresha Victoria në vitin 1841. Veshja origjinale ishte e veshur nga breza të bebeve mbretërore, dhe kopja u porosit nga Mbretëresha Elizabeth II në vitin 2004 për “veshjen e brishtë historike që duhet të ruhet”.

Ashtu si kushërinjtë e tij, Archie gjithashtu u pagëzua duke përdorur ujë nga lumi Jordan, siç thuhet se aty ku u pagëzua Jezusi.

6. Harry dhe Markle nuk do të trajtohen më si “lartmadhëri” dhe përkundrazi, do të thërriten në emrat e tyre të vërtetë

Sidoqoftë, kjo është diçka që Markle dhe Harry kishin filluar ngadalë ta përfshinin përpara se të linin familjen mbretërore.

Zyrtarët e Pallatit i thanë Katie Nicholl, korrespondentit mbretëror të “Vanity Fair”, se Harry dhe Meghan ishin të lumtur kur u drejtuan me emrat e parë gjatë turneut të tyre mbretëror në Afrikë.

Kjo ishte një kundërshtim i drejtpërdrejtë me udhëzimin zyrtar në faqen e internetit të familjes mbretërore që mbretërorët duhet të adresohen si “Lartësia juaj Mbretërore”. Për më tepër, gratë mund të trajtohen si “zonjë”, ndërsa burrat mund të adresohen si “zotëri”.

7. Ata mund ta shprehin dashurinë e tyre në publik – megjithëse ata kurrë nuk refuzuan ta bëjnë këtë edhe kur ishte “e ndaluar”

Tim Rooke, një fotograf mbretëror për Shutterstock, më parë i tha Gazetës Insider se Harry dhe Markle ishin çifti më i dashur që ai kishte fotografuar.

“Në udhëtimin tim të fundit në Irlandën Veriore me Harryn dhe Meghanin, ishte e vështirë të mos e vini re kohën që ajo kaloi duke kërkuar me dashuri në sytë e tij”, tha ai.

“Unë nuk kam parë këtë dashuri të madhe midis dy mbretërve në xhirimet e mia në dekada”, ka treguar më tej ai.

“Krahasuar me Kate dhe William, ata janë shumë më të dashur në publik, të cilët mund t’i atribuohen presioneve të ndryshme të vendosura mbi Williamin si tjetri në linjë për t’u bërë mbret. Ne shpesh nuk shohim Princin William dhe Dukeshën që mbajnë duart e njëri-tjetrit, por Harry dhe Meghan e bëjnë atë nëse kamerat janë atje ose jo”.

8. Ata nuk kanë më nevojë të ndjekin frikën e tipit “kurrë mos u ankoni, kurrë mos i shpjegoni” Mbretëreshës

“Kurrë mos u anko, kurrë mos shpjego” u miratua për herë të parë nga nëna e mbretëreshës kur ajo u bë bashkëshortore mbretëreshë në vitin 1936 dhe i kaloi vajzës së saj – Mbretëreshës Elizabeth II – e cila duket se ka ndjekur rregullin nga afër gjatë mbretërimit të saj.

Duka dhe Dukesha e Sussex-it thyen këtë rregull në muajt e tyre të fundit si mbretërorë. Në një dokumentar të ITV për turneun e tyre në Afrikë, ata folën emocionalisht se si jeta mbretërore kishte dëmtuar shëndetin e tyre mendor.

“Unë u përpoqa ta përvetësoja këtë ndjeshmëri britanike. Unë u përpoqa. Por unë mendoj se ajo që bën nga brenda është me të vërtetë e dëmshme”, tha Markle gjatë intervistës.

Komunikimi i çiftit me fansat u trajtua edhe nga zyra e shtypit e Pallatit të Buckingham-it, e cila ishte përgjegjëse për dërgimin e njoftimeve për shtyp për çiftin dhe miratimin e deklaratave të postuara në llogarinë e tyre në Instagram.

Çifti tregoi se ata nuk po bashkëpunonin më me ekipin e shtypit të pallatit (ose të paktën jo në atë masë sikur dikur) kur njoftuan largimin e tyre nga rolet e tyre të larta në Instagram në fillim të janarit. Kjo deklaratë u tha se ishte publikuar pa pëlqimin ose dijeninë e pallatit.

9. Markle mund të fillojë të vishet me mënyrën si ajo vishej para se të bëhej pjesë e familjes mbretërore

Markle ka veshur pallto dhe fustane më serioze si Dukesha e Sussex-it. Sidoqoftë, kur ajo nuk është një anëtare e familjes mbretërore, ka të ngjarë që ne do ta shohim atë të kthehet në veshje më të rastësishme, siç janë xhinset dhe xhaketat.

10. Harry gjithashtu mund të fillonte të vishet në mënyrë më rastësore

Harry deri më tani ka qenë i detyruar që në të shumtën e rasteve të vendosë kravatë të zezë, të veshë një kostum dhe ndoshta edhe të vë në kokë edhe një kapelë.

Megjithatë, ashtu sikurse Markle, Harry tani nuk do të marrë pjesë në ngjarjet solemne dhe për këtë arsye nuk ka arsye të vazhdojë me kodet e rrepta të veshjes mbretërore.(koha.mk)