Deri në 10 mijë euro gjobë për festën gjatë bllokimit – Princi belg i kërkon falje qeverisë spanjolle

14

Një princ belg ka kërkuar falje pasi u kap duke thyer rregullat e bllokimit të Spanjës duke marrë pjesë në një festë, ku u infektua me Covid-19. Princi Joachim, nipi i mbretit belg Philippe dhe i 10-ti në radhë për kryesinë e fronit, tha të Dielën se ishte penduar thellësisht për veprimet e tij dhe do të pranonte “të gjitha pasojat”.

Princi ka testuar pozitiv për koronavirusin, sipas mediave belge, pasi mori pjesë në një parti private në Kordoba në 26 maj, ku morën pjesë miq dhe familjarë. Sipas El Confidencial të Spanjës, e cila publikoi dhe ngjarjen e para, 27 njerëz kishin marrë pjesë në festë, në një kohë kur lejoheshin mbledhjet me maksimum 15 të ftuar.

Të gjithë të ftuarit më pas janë futur në karantinë dhe policia po heton ngjarjen, e cila mund të rezultojë me gjobë deri në 10,000 euro për shkeljen e rregullave të bllokimit të Spanjës.

Pallati belg tha që princi kishte udhëtuar në Spanjë në 24 maj për të bërë një praktikë në një kompani dhe kishte marrë pjesë në një “tubim familjar” më 26 maj. Mediat spanjolle gjithashtu kanë raportuar se partnerja e princit 28-vjeçar është nga Kórdoba.

“Ndihem e befasuar dhe e indinjuar … [si] në një moment zie kombëtare për kaq shumë të vdekur, ndodh një incident i këtij lloji,” tha nëpunësja e qeverisë kombëtare në Kordoba, Rafaela Valenzuela, për El País. “Është plotësisht e papërgjegjshme, sepse ai numër njerëzish të shumuar mund të shkaktojë një shpërthim të ri, dhe kjo do të nënkuptojë që Kordoba, pasi kaloi në fazën 2, do të duhet të bëjë një hap prapa. Kjo është e pafalshme,” tha Valenzuela.

Comments are closed.