Dënohen me 20 vite burg agjentët amerikan, si dështuan në rrëmbimin e Nicolas Maduro

79

Dy ish beretat e gjelbra janë dënuar me 20 vjet burg nga një gjykatë në Venezuela për rolin e tyre në një përpjekje të dështuar për grusht shteti kundër Presidentit Nicolas Maduro.

Luke Denman, 34 vjeç, dhe Airan Berry, 41 vjeç, u arrestuan në 4 maj dhe u akuzuan për terrorizëm dhe komplot pas një kryengritjeje të mbiquajtur ‘Gjiri i Dërrasave’ – një referencë për grushtin e dështuar kundër Fidel Castro në 1961.

Të Premten në mbrëmje, avokati i përgjithshëm Venezuelës, Tarek William Saab, njoftoi se dyshja ishin dënuar, pas një ‘gjyqi’ në të cilin thuhet se nuk lejohej të shihte avokatët e tyre.

‘Pas vijës së arratisjes së tyre, ata kanë pranuar përgjegjësinë e tyre për veprimet,’ tweeted Saab.

“Burrat ADMITTED kanë kryer krime komploti, bashkimi të paligjshëm, trafikim të armëve luftarake dhe terrorizmit siç përcaktohet nga Kodi Penal: për këtë ata janë dënuar me 20 vjet, muaj dhe nëntë ditë burg.”

Saab dukej se kishte harruar numrin e muajve për të cilët u dënuan.

“Seanca dëgjimore vazhdon me të akuzuarit e mbetur,” përfundoi ai.

Dy kapitenë në Gardën Kombëtare të Venezuelës, Antonio José Sequea dhe Víctor Pimienta, ishin midis Venezuelasve të arrestuar në sulmin e shkathët.

Ata kishin marrë pjesë në një kryengritje të mëparshme kundër Maduro dhe besohet të ketë qenë ndër ata që drejtonin Venezuelanët në grusht shteti.

Ish guvernatori i New Mexico, Bill Richardson, fluturoi në Venezuelë muajin e kaluar për të nxitur Maduro të lirojë disa amerikanë të burgosur si një gjest vullneti të mirë për qëllim lehtësimin e tensioneve me SH.B.A.

Qendra Richardson, e cila kërkon liri për amerikanët e mbajtur nga qeveritë e huaja armiqësore dhe organizatat kriminale, nuk do të konfirmonte se për kë po lobonte.

Denman dhe Berry ishin të ngjarë në listë, së bashku me gjashtë drejtues të naftës nga Citgo – pesë Venezuelë-Amerikanë dhe një banor i përhershëm amerikan – të cilët ishin joshur në Caracas për një takim në fund të vitit 2017 në zyrat e prindërve të kompanisë me qendër në Houston, Gjigandi shtetëror i naftës PDVSA, kur agjentë të maskuar të sigurisë rrahën një sallë pritjeje dhe i zunë larg.

Richardson ka punuar gjithashtu prapa skenave për të sjellë në shtëpi një tjetër amerikan të burgosur në Caracas, ish-misionarin Mormon Joshua Holt, i cili fitoi lirinë e tij në 2018.

Denman dhe Berry u arrestuan në 4 maj së bashku me dhjetëra venezuelanë pasi Maduro përgjoi komplotin.

Autoritetet u tha se ishin duke pritur për mercenarët pasi treguan fytyrën e ringjallësit Jordan Goudreau në TV shtet dhe emërtuan amerikanët një muaj para se të fillonte komploti.

Ish ushtarët thanë që fluturuan për në Kolumbi më 16 janar dhe, pas stërvitjes, ata shoqëruan trupat me varkë drejt Venezuelës.

Plani ishte të kapte Maduro, të sigurojë një aeroport dhe më pas të fluturojë udhëheqësin e Venezuelës për në Shtetet e Bashkuara.

Goudreau, Denman dhe Berry kishin shërbyer së bashku në Irak dhe Afganistan dhe Goudreau u ofroi atyre punën në Venezuela përmes kompanisë së tij me seli në Florida, Silvercorp USA.

Sh.B.A njeh rivalin e Maduro, Juan Guaidó si udhëheqësin legjitim të Venezuelës.

Në mars, SH.B.A. njoftoi një shpërblim prej 15 milion dollarësh për informacione që lejojnë arrestimin ose dënimin e Maduro.

Goudreau aktualisht është nën hetime federale në Sh.B.A për kontrabandën e armëve pasi e identifikoi veten si personin që qëndron pas komplotit, në një video të postuar në mediat sociale, duke pretenduar se ai u kishte siguruar anëtarëve të grushtit të shtetit trajnime dhe pajisje.

Ish-Green Beret Jordan Goudreau (në mes) ka marrë përsipër përgjegjësi për grusht shteti të dështuar +10
Ish-Green Beret Jordan Goudreau (në mes) ka marrë përgjegjësinë për grushtin e shtetit të dështuar

Ai pretendon të ketë nënshkruar një kontratë 212 milion dollarë me Guaidó, të cilën lideri i opozitës e ka mohuar.

Maduro ka paraqitur kontratën e supozuar të nënshkruar gjatë konferencave për shtyp si dëshmi se Guaidó ishte përfshirë në komplotin për rrëzimin e tij.

Më 8 maj, Venezuela kërkoi ekstradimin e Goudreau dhe dy Venezuelas me qendër amerikane për rolet e tyre në inkursionin e dështuar.

Në një video të mëparshme të transmetuar në TV shtetëror Venezuelës më 7 maj, Denman pretendoi se ai u afrua për herë të parë për punën nga Goudreau në fillim të dhjetorit, por iu dha detaje të kufizuara rreth asaj që ishte e përfshirë.

Në videon e marrjes në pyetje, Denman gjithashtu deklaroi se kishte marrë ofertën për punë nga Goudreau sepse besonte se po punonte për të çliruar popullin Venezuelas nga Maduro.

Ai u mor në pyetje në lidhje me udhëheqjen e komplotit dhe, kur u pyet se kush e komandonte Goudreau, ai pretendoi se ishte Donald Trump.

Presidenti Trump dhe qeveria amerikane kanë mohuar çdo përfshirje ‘të drejtpërdrejtë’ në sulmin e zjarrtë dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka thënë se ‘çdo mjet’ do të përdoret për të siguruar lirimin e amerikanëve të përfshirë.

Sh.B.A prishi lidhjet diplomatike me Maduro dhe mbylli ambasadën e saj në Caracas vitin e kaluar.

Comments are closed.