Curva Nord i dërgon mesazh Lukakut në prag të rikthimit te Interi

Curva Nord e Interit ka lëshuar një deklaratë duke shpjeguar se ata nuk e kanë harruar ndjenjën e “tradhtisë” pas lëvizjes së Romelu Lukakut te Chelsea verën e kaluar.

Në sezonin 2020-21, belgu udhëhoqi Nerazzurrët drejt suksesit të Scudettos pasi u emërua lojtari më i mirë i sezonit, por u largua për t’u ribashkuar me skuadrën londineze në një marrëveshje me vlerë 115 milionë euro në fund të sezonit.

Tani, pas një 12 muajsh të vështirë në Londrën perëndimore, sulmuesi belg duket se do të rikthehet te Interi, por grupi i tyre ultra Curva Nord ka thënë se ata nuk e konsiderojnë më atë aq të lartë sa dikur. Në një deklaratë thuhej: “Duke pasur parasysh rikthimin e mundshëm të Lukakut në Inter, ne do të donim të sqaronim disa pika:

Advertisements

“Curva do të mbështesë Interin dhe nuk do ta dalloj lojtarin (pavarësisht sjelljes së tij verën e kaluar)”.

“Askush nuk duhet ta përshëndesë atë me shalle dhe pankarta që i përkasin Curva ose grupeve të ngjashme”.

“Çfarëdo tjetër që do t’i ndodhë në të ardhmen duhet të fitohet në fushë me përulësi dhe djersë…”.

“Ai u mbështet (dhe trajtohej) si një Mbret, tani ai është vetëm një si të tjerët. Ne duam ta bëjmë të qartë se nuk do të brohorisim kurrë kundër Lukakut nëse ai e vesh sërish fanellën e Interit”.

Deklarata gjithashtu shtoi se Curva “e ka pranuar tradhtinë e Lukakut dhe janë lënduar shumë nga kjo”.

Në dhjetor, pas një interviste të diskutueshme në të cilën Lukaku bëri publike besimin e tij se largimi nga Interi për në Chelsea ishte një gabim, disa tifozë i bënë të qarta ndjenjat e tyre me një pankartë jashtë San Siros ku shkruhej: “Nuk ka rëndësi se kush ikën në shi, rëndësi ka kush qëndron në stuhi. Mirupafshim Romelu”.