City e blen Diasin, Otamendi i bashkohet Benficës

10

Manchester City ka arritur marrëveshje në vlerë 70 milionë euro për ta blerë mbrojtësin e Benficës, Ruben Dias, njofton klubi portugez. Në marrëveshje përfshihet edhe Nicolas Otamendi, i cili i bashkohet Benficës nga City. City do t’ia paguajë Benficës 68 milionë euro fillimisht, ndërsa 2 milionë euro të tjera në formë bonusesh dhe u konfirmua nga vetë klubi portugez të dielën, pas humbjes së skuadrës së Pep Guardiolës 5:2 kundër Leicester City. Në një komunikatë për media, Benfica njoftoi se po ashtu janë pajtuar me City edhe për blerjen e Otamendit për 15 milionë euro.

Të dy marrëveshjet janë në finalizim e sipër, sipas klubit. Guardiola ka qenë në kërkim të një qendërmbrojtësi të djathtë, pas largimit të Vincent Kompany vitin e kaluar. Dias ka mahnitur gjatë tri sezoneve me Benficën dhe ishte edhe në skuadrën e Portugalisë në Kupën e Botës 2018.

 

Comments are closed.