Chelsea nuk do të ndalet me çmendurinë e shpenzime as në janar – tashmë kanë disa shënjestra

Pronarët e rinj të Chelsea janë gati të vazhdojnë shpenzimet në janar pasi synojnë një mesfushor të ri.

Doli gjatë fundjavës se Blutë dështuan me një ofertë prej 50 milionë euro për Romeo Lavia të Southamptonit, pasi humbën Edson Alvarez të Ajaxit në ditën e fundit të afatit kalimtar.

Chelsea bëri një lëvizje prej 40 milionë euro për Alvarez dhe do të rishikojë kërkimin e tyre për një mesfushor në janar, me meksikanin që mendohet të jetë opsioni i tyre i preferuar.

Advertisements

Alvarez i tha Ajaxit javën e kaluar se donte të transferohej në “Stamford Bridge”, por klubi holandez ishte i bindur se ai nuk ishte në shitje kaq vonë në afat.

Përveç se u refuzuan lëvizjet për Alvarez dhe Lavia, Chelsea gjithashtu bëri një qasje të vonuar për mesfushorin e PSV Eindhoven, Ibrahim Sangare.

Chelsea shpenzoi afro 300 milionë euro në afatin kalimtar të verës dhe solli në huazim mesfushorin e Juventusit, Denis Zakaria.

Por, pronarët e rinj Todd Boehly dhe Clearlake duan ta forcojnë atë zonë të skuadrës më tej në janar. Ata po punojnë gjithashtu për një marrëveshje për të nënshkruar me mesfushorin sulmues 19-vjeçar të Dinamo Moskës, Arsen Zakharyan.

Chelsea synoi Zakharyan gjatë verës, por vendosi që një marrëveshje ishte e pamundur të bëhej për shkak të sanksioneve nga perëndimi ndaj Rusisë.

Pushtimi i vazhdueshëm i Ukrainës e ka bërë të vështirë nënshkrimin e lojtarëve rusë, duke kufizuar aftësinë për të paguar tarifat e transferimit ose që lojtari të lëvizë midis vendeve.

Chelsea është i gatshëm të punojë për zgjidhje gjatë muajve të ardhshëm për të parë që Zakharyan të arrijë për klauzolën e tij të lirimit prej 13 milionë euro.